Aronie neboli černý jeřáb je nenápadný keř s černými plody, které v sobě skrývají až překvapivé množství živin – především vitamínů, antioxidantů a tříslovin. Jejich chuť je díky tomu trochu trpká, ale ptáci je zobou moc rádi. A my bychom se měli inspirovat... 😊
Aronie a zdraví
Díky vysokému obsahu vitamínů a antioxidantů (konkrétně velmi silných antokyanů) pomáhá chránit buňky před následky oxidačního stresu, ke kterým patří i některé karcinomy, kardiovaskulární choroby či chronické záněty. Plodům aronie se zároveň připisuje pozitivní vliv na krevní oběh, optimální hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Navíc obsahuje rutin, který posiluje cévní stěny.
Pravidelná konzumace aronie se doporučuje také při cukrovce – obsahuje totiž přírodní sorbit, což je sladidlo vhodné i pro diabetiky. Zároveň obsahuje další mikroživiny (třeba železo, jód nebo fluor), které jsou nezbytné pro vitalitu a silnou imunitu.
Vyzkoušet ji můžete také jako podporu léčby průjmových onemocnění a podobně jako brusinka se osvědčila při léčbě infekce močových cest.
Jak aronii využít v kuchyni?
Pokud se dostane k čerstvým plodům, můžete z nich připravit džem nebo sirup. Varem se sice část živin zničí, ale stále jich dost zůstane. V kombinaci s trochou cukru nebo jiného sladidla je navíc konzumace trpké aronie mnohem příjemnější.
Sušené plody můžete přimíchat do müsli nebo je rozmixovat do smoothie. Stejně tak poslouží namísto rozinek v moučnících nebo z nich zkuste uvařit čaj.
Pohodlnější užívání nabízí přírodní šťávy a takřka terapeutický způsob podávání vám umožní koncentrované tinktury.