Bulgur na první pohled připomíná o něco známější kuskus. Nejedná se však o těstovinu, ale o lámanou pšenici, která se při zpracovávání předvaří a poté opět usuší. Díky tomu je následná domácí příprava bulguru velmi snadná. Stačí jej krátce povařit (asi 10 minut) nebo jen zalít vroucí vodou a nechat asi půl hodiny dojít pod pokličkou.
Při výrobě bulguru se nejčastěji používají staré odrůdy pšenice. Stejně tak ale můžete narazit i na bulgur špaldový, ječmenný nebo pohankový.
Ať tak či tak, bulgur je lehce stravitelným zdrojem kvalitních sacharidů, které zasytí a pozvolna nám dodávají energii. Je bohatý na vlákninu, díky které má ve srovnání s bílou rýží nižší glykemický index. Z mikronutrientů obsahuje především vitamín A, fosfor, železo a hořčík.
Bulgur v kuchyni
Bulgur je neodmyslitelnou součástí tradičního libanonského taboulehu, ale poslouží všude tam, kam byste použili rýži či kuskus. Vyzkoušejte ho jako přílohu, základ do „rizota“, surovinu pro přípravu sladkých kaší, zavářku do polévky nebo jako součást výživných salátů. Skvěle chutná i zastudena. Jeho chuť je jemná, lehounce do oříškova.