
Když je nám ouvej, často hledáme úlevu v přírodě. A není se čemu divit – její moudrost je nevyčerpatelná. Zdravotní neduhy však můžeme s pomocí přírody nejen léčit, ale také jim předcházet. Seznamte se s přírodními poklady, se kterými vaše imunita rozkvete.
Rakytník
Rakytník řešetlákový je keřík se sytě oranžovými plody. Stejně osvěžující jako jejich barva je i jejich chuť – kuličky rakytníku jsou totiž opravdu kyselé.
- Věděli jste, že má rakytník 10x více vitamínu C než pomeranč? Na paty mu šlape šípek.
Kromě vitamínu C obsahuje také vitamíny skupiny B, které zajišťují správnou funkci nervové soustavy. Nechybí mu ani vitamín D, nezbytný pro obranyschopnost i zdraví kostí, či antioxidační vitamín E, který chrání buňky před oxidačním stresem.
Protože sám o sobě není rakytník žádnou pochoutkou, čerstvé kuličky se nejčastěji zpracovávají do sirupů či marmelád. Jako doplněk stravy ho můžete vyzkoušet i ve formě sytě oranžové šťávy. Sušený rakytník pak bývá běžnou součástí čajů na podporu imunity.
Za zmínku stojí i rakytníkový olej, který působí baktericidně. Umí si posvítit třeba bakterii Helicobacter pylori, která je původcem žaludečních vředů a možného nádorového onemocnění.
Vitamínové doplňky
Ani vitamínové doplňky stravy nemusí být plné „chemie“. Piďte se po těch kvalitních od osvědčených dodavatelů. Pokud jste vegani či vegetariáni, hledejte na obale zmínku o rostlinné kapsli, nebo sáhněte po práškové formě.
Pro podporu imunity se hodí například acerola, která je nabitá vitamínem C. Nezapomeňte ani na vitamín D, a to zejména v zimních měsících. Jeho syntéza je totiž závislá na slunečním záření, kterého je u nás v zimě nedostatek.
- TIP: Přirozenou obranyschopnost těla posiluje také křemelina, která je vhodná pro celkovou očistu a vzpruhu organismu.
Ze superpotravin můžete vyzkoušet acai, kopřivu, lapacho či vilcacoru. Velmi nápomocné mohou být i medicinální houby – zejména reishi, chaga nebo hlíva ústřičná.
- TIP: Osvědčenou záchrannou brzdou, když už vás první příznaky virózy přece jen navštíví, je horký nápoj Samahan.

Bylinné tinktury
Tinktury bývají proti výluhům a odvarům koncentrovanější, a tím pádem i účinnější. Díky obsahu alkoholu navíc mají dlouhou trvanlivost. Té napomáhá i tmavá lahvička, která svůj obsah chrání před působením světla.
Pro posílení obranyschopnosti se hodí echinacea, vřes, ořešák nebo česnek. Zánětům všeho druhu pak pomáhá předcházet lichořeřišnice.
Kam dále?


Kam nemůže sluníčko, musí pilulky. Proč a jak doplňovat vitamín D?
