Aromaterapie pro podzim a zimu: Jak si ulevit od nachlazení a která vůně prospívá vztahům?
30.08.22 668x přečteno
Vůně jsou mocné čarodějky. Stačí pár kapek a napjatá domácí atmosféra se rázem promění v útulnou a bezpečnou náruč. Kvalitní éterické oleje navíc prospívají fyzické i duševní pohodě, a dokonce umí utužovat mezilidské vztahy. Přečtěte si, jaké vůně by vám doma v podzimním a zimním období rozhodně neměly chybět.
Jak vybrat éterický olej
Ještě než se vrhnete do výběru konkrétních vůní, zvažte, kterým výrobcům se rozhodnete důvěřovat. Investovat do 100% přírodních éterických olejů, u nichž si můžete ověřit původ a čistotu složení, se totiž opravdu vyplatí. Vrátí se vám to nejen v podobě intenzivnější a autentičtější vůně, ale i ve formě blahodárných účinků na tělo i duši.
Na co se tedy při výběru zaměřit? Kvalitní přírodní esenciální olej nemá co skrývat – veškeré informace proto najdete na jeho lahvičce. Zpravidla se udává botanický název rostliny (česky i latinsky), místo jejího sběru a případně i způsob zpracování. Praktickou nápovědou mohou být také certifikáty o ekologickém pěstování rostlin nebo jejich původu z volné přírody (např. CPK, CPK BIO nebo ECO GARANTIE).
Značky, kterým na kvalitě záleží, navíc éterické oleje skladují v tmavých lahvičkách, aby nedošlo k degradaci jejich vlastností vlivem slunečního záření.
Jak vonné oleje používat?
- pomocí aromalampy či difuzéru – doporučuje se přibližně 5 až 8 kapek
- nakapáním na hliněnou destičku nebo polštář – postačí 1 až 3 kapky
- přidáním do koupele – 3 až 10 kapek smíchejte se lžící neutrálního koupelového či hydrofilního oleje a až poté přidejte do teplé vody
- pro masáže – přimíchejte pár kapek do neutrálního tělového či masážního oleje
- TIP: Pokud máte raději vonné svíčky, volte ty z přírodního, například sójového vosku, bez obsahu syntetických vůní a škodlivých chemikálií, které by se během hoření mohly uvolňovat do ovzduší.
Podzim bez ucpaného nosu
Během podzimních plískanic se vyplatí sáhnout po éterických olejích, kterým se připisují dezinfekční a antivirotické účinky. Vsaďte proto na eukalyptus, borovici či bergamot. Ulevit ucpaným dýchacím cestám pak pomůže máta.
Při podzimních splínech bývá nápomocný rozmarýn, který má povzbuzující a osvěžující účinek. S duševní únavou si umí poradit také bazalka nebo kardamom. Naopak relaxaci a vnitřní očistu podporuje cypřiš, jalovec nebo citron – zkuste je nakapat do horké vany a dopřát si chvíli pro sebe. Pro podporu spánku pak můžete využít levanduli.
Zahřejte se
S klesajícími teplotami je potřeba se pořádně prohřát a podpořit činnost ledvin, které jsou za náš „vnitřní oheň“ zodpovědné. Kromě teplých ponožek vám s tím pomohou i éterické oleje. Vyzkoušejte masáže či koupele za asistence olejů z jalovce, zázvoru, cedru, skořice či hřebíčku.
- TIP: Pestrou nabídku přírodních éterických olejů najdete v naší prodejně v centru Brna.
Vánoce, Vánoce přicházejí
Vůně skořice a hřebíčku jsou jako stvořené i pro období Vánoc. Přidejte k nim pár kapek hravé mandarinky, která povzbuzuje, přináší lehkost a navrací radost ze života. Ve vyčerpávajícím předvánočním shonu to jistě přijde vhod. Na Štědrý den pak můžete sáhnout po typické vůni kadidla.
Mějte k sobě blíž
S koncem roku často rekapitulujeme a dáváme si různá předsevzetí. Pokud se ta vaše týkají vztahů a rodiny, vezměte si na pomoc éterický olej z růže, který přináší pocit bezpečí a všeobjímající lásky.
Sílu éterických olejů ale můžete využít také při partnerské masáži. Milostné vztahy pomáhá utužit například jasmín, který je stejně jako pačuli silně afrodiziakální. Při intimních problémech způsobených „hlavou“ se uplatní také geránium, které uvolňuje a rozpouští frustraci.