iKamut je pradědečkem dnešní pšenice, který zarputile odolává zubu času. Registrovaná značka totiž chrání tuto obilninu před křížením a jinými genetickými úpravami, a tak si zachovává své původní vlastnosti. Zároveň bývá pěstována v podmínkách certifikovaného ekologického zemědělství, takže se můžete spolehnout na její biokvalitu.
Oproti běžné pšenici, kterou dnes používáme ve velkém, má kamut asi o čtvrtinu více bílkovin a vyšší obsah selenu, který je důležitým antioxidantem. Kamut je také poměrně bohatý na zinek, hořčík, vitamín E a nenasycené, tedy „zdravé“ tuky.
Zároveň bývá dobře snášen alergiky na pšenici (což ovšem není totéž jako intolerance lepku, který kamut v menším množství obsahuje).
Kamut v kuchyni
Chuť kamutu je v porovnání s pšenicí mnohem plnější a dala by se popsat jako oříškovo-máslová.
Příprava kamutu je pak podobná jako u rýže. Nejprve je vhodné ho propláchnout. Poté se vaří do změknutí (tedy asi 20 až 30 minut) ve dvojnásobném množství vody.
Uvařená zrna kamutu vám poslouží jako příloha, zavářka do polévek nebo doplněk výživných salátů. Nasladko či naslano můžete vyzkoušet i kamutovou kaši (obdobu kaše ovesné).