Dopřávat si čerstvé a nezávadné potraviny je jedním z pilířů zdravého stravování. Dokážete však správně rozluštit data uvedená na jejich obalech? Některé možná vyhazujete zbytečně.
Datum minimální trvanlivosti (DMT)
Údaj „Minimální trvanlivost do“ označuje datum, do kterého si trvanlivé potraviny uchovávají svou deklarovanou kvalitu. Při správném skladování v neporušeném obalu je ale můžete bezpečně konzumovat i po tomto datu, kdy sice mohou ztratit svou původní chuťovou intenzitu nebo lehce změnit strukturu, ale nemusí být nijak závadné. Jejich konzumaci se naopak vyhněte v případě, že jsou viditelně „za zenitem“ nebo jakkoliv poškozeny či napadeny škůdci.
Datum spotřeby
Údaj „Spotřebujte do“ naopak najdete na (nejčastěji chlazených) potravinách, které velmi rychle podléhají zkáze. Je proto obzvlášť důležité řídit se pokyny pro skladování a po uplynutí data spotřeby už je raději nekonzumovat. O něco tolerantnější můžete být v případě mléčných výrobků, které se po uplynutí data na obalu okamžitě nestávají rizikovými. Výrobci se v této lhůtě pouze zavazují k tomu, že bude výrobek obsahovat zákonem stanovený počet živých bakterií.
Prodloužit trvanlivost masa a dalších rychle se kazících potravin můžete uložením do mrazničky (které by mělo proběhnout před uplynutím data spotřeby). Po následném rozmrazení je spotřebujte do 24 hodin.
- Podle nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům musí být všechny údaje, tedy i datum, pro spotřebitele srozumitelné, uvedené na viditelném místě, snadno čitelné, nezakryté nebo nepřerušené jinými údaji, nesmazatelné a vyjádřené v nekódované formě.
Potraviny bez označení
Některé potraviny není nutné označovat datem minimální trvanlivosti ani datem spotřeby. Jedná se například o čerstvé ovoce a zeleninu nebo alkoholické nápoje. Speciální kategorií jsou nebalené pekařské výrobky, které je vhodné spotřebovat do 24 hodin.