Jablečný ocet se vyrábí kvašením jablek a má všestranné využití – od dochucování pokrmů přes péči o tělo až po úklid.
Jeho blahodárné účinky má na svědomí kyselina octová, která přirozeně vzniká během jablečného kvašení. V porovnání s běžným lihovým octem je však její koncentrace nižší, a tak je chuť jablečného octa jemnější a lahodnější. Nejvíce prospěšných kvasinek a cenných enzymů si přitom jablečný ocet zachovává, pokud zůstává nefiltrovaný a nepasterizovaný.
Jablečný ocet a hubnutí
Jablečný ocet je známý jako skvělý parťák při snaze o redukci hmotnosti. Obsažená kyselina octová podle studií reguluje hladinu krevního cukru a tlumí pocit hladu. Díky obsaženým enzymům a probiotikům navíc jablečný ocet podporuje trávení a prospívá zdraví střev.
Optimální dávka je asi 1 lžíce jablečného octa denně rozmíchaná ve vodě. Pro lepší chuť můžete přidat i med. Konzumaci neředěného jablečného octa se ale raději vyhněte – mohl by narušit zubní sklovinu a podráždit citlivou sliznici žaludku.
Jablečný ocet v kuchyni
Pokud vám nevyhovuje popíjet jablečný ocet rozmíchaný ve vodě, jednoduše jej využijte v kuchyni tak, aby posloužil i vašim chuťovým buňkám. Své uplatnění najde v salátových zálivkách nebo při dochucování pokrmů, které se bez trochy kyselosti neobejdou.
- TIP: Na kapku jablečného octa nezapomínejte ani při přípravě vývaru. Usnadní uvolnění cenných látek z masa a kostí.
Jablečný ocet v péči o tělo
Ředěný jablečný ocet poslouží jako pleťové tonikum, které pokožce pomáhá udržet přirozeně kyselé pH. Jako vlasový oplach pak slibuje oslnivý lesk.
Jablečný ocet a úklid
Díky antibakteriálním a dezinfekčním vlastnostem je jablečný ocet také praktickým pomocníkem do domácnosti. Usnadní leštění skel či zrcadel nebo omývání dřevěných prkének.