Jedlá soda je ekologický zázrak s multifunkčním využitím. Jedná se o čistý hydrogenuhličitan sodný, který vám pomůže se zažíváním, pečením i úklidem.
Teplem se rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý, takže je snadno odbouratelná a maximálně ohleduplná k přírodě i k našemu zdraví. A navíc stojí jen pár korun.
Jedlá soda v kuchyni
Jedlá soda má kypřicí účinky, a tak v těstech zastoupí kypřicí prášek. Nejlépe přitom funguje v kombinaci s kyselou surovinou – například s citronem nebo kysanými mléčnými výrobky. Reaguje však velmi bouřlivě, a tak je vhodné s těstem pracovat rychle. Zároveň to ale nepřežeňte s množstvím (na 100 g mouky stačí ¼ lžičky sody). Přebytek, který s ostatními surovinami nezinteraguje, může zanechat lehce kovovou a mýdlově slanou pachuť.
A protože je soda zásaditá, přináší také úlevu od překyselení žaludku a pálení žáhy. Recept je velmi jednoduchý: stačí rozmíchat 2 lžičky jedlé sody ve sklenici vody a vypít.
Jedlá soda v domácnosti
Při úklidu vám soda přijde vhod snad ve všech místnostech. Působí na usazené nečistoty v umyvadle a dřezu, na nádobí i ve spárách obkladů. Usnadňuje také čistění mastných usazenin v troubě a pomůže vám zbavit se zápachu z odpadu, kuchyňské houbičky, myčky, chladničky nebo nové matrace či psího pelíšku.
Přidat ji můžete také do praní (pár lžic k běžně používanému pracímu prášku). Soda vyrovná pH vody a prádlo zanechá čistější a bělejší. Silně znečištěné kousky v ní můžete i předem odmočit. Zároveň pomáhá předcházet zatuchlému pachu v pračce.
- Pozor: Někteří výrobci (například Tierra Verde) nabízejí speciální sodu na praní, která se ale nehodí k jiným účelům.
Jedlá soda pro krásu
Přiměřené množství jedlé sody lze využít i v péči o tělo. Tu a tam je vhodná na čištění zubů (odstraňuje pigmenty) nebo pro výrobu domácího deodorantu.