Lyofilizace je jednoslovné označení pro sušení mrazem, které se v potravinářství těší čím dál větší oblibě. A není divu – díky nízkému tlaku i teplotě dochází oproti běžnému sušení horkým vzduchem k výrazně menším ztrátám cenných živin (zejména vitamínů A a C a antioxidantů).
- TIP: Při lyofilizaci teplota nepřekračuje 42 °C. Potraviny sušené mrazem se tedy mohou pyšnit označením RAW.
Lyofilizované potraviny si navíc zachovávají zářivější barvu, a to i bez použití problematických siřičitanů.
Jak lyofilizace probíhá?
Surovina se nejprve zmrazí a až poté suší. Obsažená voda proto přechází z pevného skupenství (led) rovnou do plynného (pára), což s sebou nese výše zmíněné benefity.
Lyofilizované potraviny v kuchyni
Výsledkem lyofilizace jsou křehké a lehké kousky rozmanitých potravin – nejčastěji ovoce, ale i zeleniny, hub nebo sýrů. Napoprvé vás možná zaskočí vyšší cena za poměrně malou gramáž, ale nenechte se zmást. Potraviny sušené mrazem jsou opravdu lehoučké – pouhých pár desítek gramů proto vydá na docela velké balení.
A co s nimi v kuchyni? Lyofilizované potraviny můžete zobat jen tak, nasypat je do jogurtu, nebo je použít jako ozdobu ovesné kaše či dezertů. Ozvláštnit s nimi ale můžete i nápoje. Po kontaktu s tekutinou opět „ožijí“, nasáknou vodu a chutnají téměř jako čerstvé. Díky nízké váze jsou ideální volbou také na cesty či vícedenní přechody hor.
- TIP: Lyofilizované potraviny skladujte v dobře těsnících nádobách nebo sáčcích, abyste je ochránili před nežádoucím vlhkem.