Naturopatie neboli naturopatická medicína je forma alternativní medicíny, která upřednostňuje přírodní a neinvazivní postupy. První naturopaté jsou známí z období ke konci 18. století – tehdy se učili od evropských lékařů, kteří se zabývali vodoléčbou, bylinnou medicínou a dalšími tradičními způsoby léčení.
Dnes je obor klinické naturopatie jedním ze vzkvétajících západních směrů celostní přírodní medicíny, který propojuje znalosti a tradice přírodního léčitelství s poznatky klinického výzkumu v oblasti bylinné a nutriční medicíny. Jeho zakladatelkou a garantkou je Kateřina Boesenberg, předsedkyně České naturopatické společnosti a Evropského výboru Světové naturopatické federace.
Naturopatické zásady vyučované ve většině zemí zahrnují:
- V první řadě neublížit (primum non nocere)
- Léčit léčivou sílou přírody (vis medicatrix naturae)
- Léčit příčinu (tollecausam)
- Léčit celého člověka (tolletotum)
- Lékař by měl být učitelem (docere)
- Základem je prevence nemocí a podpora zdraví
V českém prostředí se pak naturopatická praxe zpravidla opírá o kombinaci západní fytoterapie (bylinkářství) a klinické nutriční medicíny. Naturopaté přitom využívají nejen moderní vyšetřovací postupy (například krevní obraz), ale i tradiční diagnostické metody, jako je iridologie (diagnóza podle oční duhovky) nebo analýza stavu jazyka.