Špalda je starodávný druh pšenice, kterou v masové produkci postupně nahradila její vyšlechtěná příbuzná. Dnešní „bílá“ pšenice má totiž mnohem vyšší výnosy. Z hlediska zdraví ale špalda jednoznačně vede.
Špalda a zdraví
Titul zdravější alternativy bílé pšenice získala díky vyššímu podílu minerálních látek (například zinku), vlákniny a bílkovin. Zároveň je oblíbenou plodinou v ekologickém zemědělství. Poměrně dobře totiž odolává škůdcům, chorobám i nepříznivému počasí, a tak obstojí i bez umělých hnojiv a pesticidů.
Špaldu tedy můžeme považovat za kvalitní zdroj sacharidů vhodný do vyváženého a racionálního jídelníčku. Stejně jako běžná pšenice ale obsahuje lepek, a tak není vhodná pro celiaky.
Špalda v kuchyni
Špalda má jemně oříškovou chuť a její využití je rozmanité. Špaldová zrna můžete uvařit do měkka a využít jako běžnou přílohu nebo základ špaldota – obdoby rizota. Mimo to se z nich praží lahodné špaldové kafe, které slouží jako bezkofeinová náhrada kávy.
Největší oblibě se ale těší ve formě špaldové mouky, která je vhodná pro zdravější pečení nebo třeba na přípravu palačinek. Na rozdíl od některých jiných alternativních mouk se špaldová mouka v těstě chová velmi podobně jako ta „klasická“ pšeničná, a tak vás nečekají žádná nepříjemná překvapení.