Třezalka tečkovaná je oblíbená bylinka se žlutými květy, kterou potkáte i na českých loukách. Už odpradávna se využívá jako léčivka – má antivirotické účinky a je nejznámější bylinou pro psychickou pohodu. Zároveň je bohatá na flavonoidy, které jsou spolehlivými antioxidanty.
Deprese stranou
Třezalka není jen zbraní babek kořenářek. Její antidepresivní účinek uznává i moderní západní medicína a potvrzují ho mnohé studie. Třezalka celkově zklidňuje psychiku, tlumí úzkostlivé stavy a zlepšuje funkce mozku. Své uplatnění nachází také při léčbě poruch spánku nebo různých závislostí.
Při jejím užívání je však potřeba se vyhýbat sluníčku. Je totiž fotosenzitivní, což znamená, že může způsobit fleky nebo alergickou reakci na kůži vystavené slunečnímu záření. Zároveň může narušovat působení některých léků, jako jsou předepsaná antidepresiva, antikoncepce nebo léky na ředění krve. Vhodnost třezalky je v takových případech dobré konzultovat s lékařem.
K dostání je nejčastěji ve formě čaje, kapslí nebo tinktur. Za zmínku však stojí také třezalkový olej, který se užívá vnitřně při potížích s trávením nebo zevně, a to k domácímu léčení drobných jizev, popálenin a jiných kožních problémů. Poslouží také jako relaxační masážní olej. Zklidňuje a regeneruje pokožku. Obzvlášť příjemný je po fyzické námaze. Na pokožku obličeje je vhodný při problémech s akné nebo jinými nedokonalostmi.
Třezalka nachází své využití také v aromaterapii, kde se jí připisují podobné účinky jako při vnitřním užití – tedy zklidnění, harmonizace a uvolnění napětí.