Z čeho se vyrábí veganská kosmetika? A je opravdu šetrnější?
Jak už její označení napovídá, ve veganské kosmetice nenajdete žádné živočišné složky, tedy žádné maso, mléko, vejce, med, kožešiny, kůži, kolagen ani želatinu. Oficiální certifikát Vegan pak uděluje britská organizace Vegan Society, a to pouze kosmetickým produktům, které splňují standardy Vegan Animal-free Standards.
Co se týká testování, finální kosmetické produkty se v našich končinách na zvířatech většinou netestují. Některé vstupní suroviny se však v zahraničí (typicky třeba v Číně) testům i nadále podrobují. Certifikátem Vegan se sice podle pravidel může pyšnit jen výrobek, který není testovaný na zvířatech v žádné fázi výroby, kontrola však není tak důsledná jako u certifikátu HCS.
Prestižní, mezinárodní a přísně kontrolovaný HCS (Humane Cosmetics Standard) certifikát, který je na obalech ztvárněn známým logem králíčka, může získat jen značka, která neprovádí testy na zvířatech v žádné ze zemí, v nichž působí. Tato certifikace ale neřeší obsah živočišných složek, a tak ji mohou nést i výrobky, které obsahují například med nebo mléko. Pokud tedy hledáte veganskou kosmetiku, která je zároveň jistojistě netestovaná na zvířatech, sázkou na jistotu jsou produkty ověnčené oběma těmito certifikáty.
A jak je to s tou šetrností?
Přestože jde veganství a šetrnost k přírodě ruku v ruce, certifikát Vegan ještě neznamená, že je veganská kosmetika ekologická nebo přírodní. Ke zvířatům samotným je rozhodně šetrnější, její dopad na životní prostředí se však odvíjí i od samotného způsobu zpracování nebo od materiálů použitých na výrobu obalů.
V rámci péče o tělo je pak síla rostlin neoddiskutovatelná, blahodárné účinky však mají i živočišné suroviny využívané po tisíciletí (například zmiňovaný med či mléko). Naštěstí dnes máme možnost volby, a tak je snadné vybrat si takovou kosmetiku, kterou budeme používat s čistým svědomím a dobrým pocitem.