Čirok je přirozeně bezlepková obilovina s univerzálním využitím. Právě proto se mu někdy přezdívá „pšenice celiaků“. Všechny odrůdy čiroku jsou navíc nenáročné na pěstování a slouží i jako krmivo pro zvířata. Lidstvo ale nejčastěji konzumuje čirok dvoubarevný.
Čirok je bohatý na komplexní sacharidy a vlákninu. Z minerálních látek se může pochlubit obsahem železa, draslíku, hořčíku a zinku. Nechybí ani zástupci vitamínů skupiny B – především B7 a B3. Kromě toho obsahuje také zdraví prospěšné polyfenoly a fytosteroly, díky kterým prospívá našemu kardiovaskulárnímu systému. A dokonce má i antioxidační účinky.
Čirok v kuchyni
Čirok je k dostání ve formě celých zrn, kaše nebo čirokové mouky. Loupaný čirok přitom můžete využít jako kteroukoliv jinou obilovinu. Vaří se v trojnásobném množství vody asi 45–50 minut.
Instantní čiroková kaše je naopak připravená cobydup. Určitě si ji zamilujete stejně jako čirokovou mouku, která je jednou z nejoblíbenějších bezlepkových mouk. Má neutrální chuť a lehce načervenalé zbarvení, které jídlu dodá netradiční vzhled. Hodí se také pro zahušťování omáček či polévek.