Betakaroten (β-karoten) je důležitý antioxidant, který také slouží jako prekurzor (tedy materiál pro výrobu) vitamínu A. Proslavil se zejména v souvislosti se snahou o zdravé opalování. Přístup k jeho doplňování syntetickými suplementy se však v posledních letech proměnil.
Betakaroten a zdraví
Betakaroten se díky svým antioxidačním vlastnostem podílí na snížení rizika vzniku rakoviny a celkově prospívá správné funkci imunitního systému. Obzvlášť významnou roli hraje při ochraně kůže proti poškození nadměrným sluněním. Jeho deficit pak může zapříčinit nedostatek vitamínu A, který má na starosti například zdraví našich očí, sliznic a pokožky.
Jaké jsou zdroje betakarotenu?
Betakaroten najdeme především v rostlinných potravinách oranžové a červené barvy. Na talíři by nám proto neměla chybět například mrkev, červená paprika, dýně, batáty, meruňky nebo mango. Skvělým zdrojem je však i listová zelenina.
- TIP: Pro lepší vstřebatelnost betakarotenu je dobré zeleninu tepelně upravit.
A protože je betakaroten (stejně jako vitamín A) rozpustný v tucích, přidejte ke zmiňovaným potravinám vždy alespoň kapku oleje, trochu másla, nebo třeba hrst oříšků či semínek.
S doplňky stravy opatrně
Zatímco dříve bylo zobání tablet s betakarotenem doporučováno jako letní nezbytnost, nyní už máme studie, které suplementaci syntetickým betakarotenem nevidí tak růžově. Odhalily totiž, že dlouhodobé užívání jeho vyšších dávek paradoxně zvyšovalo výskyt nádorů plic u kuřáků. Následně se objevily výzkumy a odborníci, kteří tyto závěry zpochybňují, nicméně zajistit si dostatek betakarotenu pomocí vyváženého jídelníčku se stále jeví jako nejbezpečnější varianta.