Bioprodukt je jakákoliv surovina rostlinného nebo živočišného původu, která pochází z ekologického hospodářství a je na ni vystavený platný certifikát. Tak zní obecná definice. Co to ale znamená v praxi?
- Věděli jste, že je září měsícem biopotravin?
Přísnější kritéria a lepší podmínky
Biopotraviny musí splňovat stejné mikrobiologické podmínky jako „normální“ potraviny. Protože ale mívají kratší trvanlivost (která u těch konvenčních může být uměle prodlužována), bývá na jejich kvalitu a hygienu během produkce i zpracování kladen mnohem větší důraz.
Biopotraviny navíc podléhají zásadám kontrolovaného ekologického zemědělství. Ty se pro každou plodinu mírně liší. Nejčastěji jde o zákaz používání syntetických pesticidů a fungicidů či jiných kontroverzních látek proti škůdcům a plísním. Zpracované biopotraviny pak nesmí obsahovat většinu tzv. éček (přídatných látek uměle zlepšujících vlastnosti produktu) ani syntetická aromata. Mnohem lepší podmínky mají i zvířata chovaná v ekologickém režimu. Dostávají přirozené krmivo a nejsou preventivně dopována antibiotiky.
Pod drobnohledem kontrolorů
Producenti biopotravin se navíc musí hlásit u kontrolních a certifikačních organizací, které k nim pravidelně vysílají své kontrolory. Součástí takové kontroly je i odebrání vzorků, které se následně laboratorně testují. V případě nesrovnalostí pak může být certifikát biopotraviny odebrán.
Rozhodně se tak nemusíte bát, že by bylo označení BIO jen marketingovým trikem a neoprávněným důvodem k nadsazení ceny. Ano – biopotraviny zpravidla bývají o něco dražší. Jedná se však o logickou daň za jejich náročnější a poctivější produkci, která s sebou nese prokazatelné benefity pro tělo i přírodu.
Jaké jsou výhody biopotravin?
Upřednostňováním biopotravin, které nepřicházejí do styku se škodlivými chemikáliemi, chráníme své zdraví i životní prostředí. Zároveň je prokázáno, že jsou biopotraviny výživově hodnotnější – mají vyšší obsah vitamínů (zejména vitamínů C a E) i minerálních látek. Ekologicky vypěstovaná zelenina pak mívá až o 50 % méně dusičnanů a o více než 90 % nižší obsah pesticidů v porovnání s konvenční zeleninou.
Jak biopotravinu poznat?
Při výběru vám napoví loga. Biopotraviny vyprodukované v Evropské unii jsou ze zákona opatřené zeleným logem s lístečkem. Česká legislativa pak výrobcům ukládá povinnost označovat biopotraviny také tzv. biozebrou.
Na obalu každé potraviny, která nese označení BIO, navíc musí být uvedený kód organizace, která výrobku tento certifikát udělila. Na webových stránkách jednotlivých kontrolních organizací si tak snadno dohledáte, zda výrobek opravdu evidují jako vyhovující.