Geneticky modifikované potraviny jsou potraviny vyrobené z geneticky modifikovaných organismů (GMO), které v posledních letech vyvolávají bouřlivou diskuzi.
Nejčastěji jde o rostliny, případně bakteriální či kvasinkové kultury, které jsou laboratorně upravovány zásahem do jejich genetické informace. Cílem této modifikace je vyšší výnosnost a odolnost plodin vůči škůdcům, ale i zvýšení koncentrace některých živin, což umožňuje udržet poměrně nízké ceny a nakrmit více lidí i hospodářských zvířat.
GMO a zdraví
Zdravotní dopady dlouhodobé konzumace geneticky modifikovaných potravin zůstávají předmětem sporů. Relevantní studie jejich vlivu na lidský organismus prozatím chybí, ale výzkumy provedené na zvířatech určitá rizika naznačují – hovoří se například o růstu potenciálně karcinogenních buněk nebo o narušení imunitního systému.
Na druhou stranu si producenti geneticky modifikovaných plodin vystačí s mnohem menším množstvím pesticidů a insekticidů. Důvěra vůči jejich neškodnosti tak zůstává na každém spotřebiteli. Rozpoznat je ale není problém – podle české legislativy musí být potraviny, které obsahují více než 0,9 % geneticky modifikovaných složek, viditelně označeny.