Kolagen je nerozpustná bílkovina, která je základním stavebním prvkem pojivových tkání živočichů. V rostlinné říši byste ho proto hledali marně. V posledních letech se pak kolagen stává oblíbeným doplňkem stravy, kterému jeho propagátoři připisují až zázračnou moc.
Kolagen a zdraví
Nejhojněji zastoupený typ kolagenu se uplatňuje v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Druhý typ se pak nachází především v chrupavkách. Jeho nedostatek tak logicky urychluje projevy stárnutí – ať už jde o funkčnost našeho pohybového aparátu, nebo o ztrátu mladistvého vzhledu.
Které potraviny jsou bohaté na kolagen?
Mezi přirozené zdroje kolagenu patří především želatina nebo poctivý masokostní vývar. Vegani tak mají smůlu. Naštěstí ale existují látky, které přirozenou tvorbu kolagenu podporují. Patří k nim například vitamín C nebo zinek.
Kolagen jako doplněk stravy
Pokud se kolagen rozhodnete pravidelně doplňovat, volte hydrolyzovaný hovězí nebo rybí kolagen, od kterého si některé studie slibují lepší vstřebatelnost. Tělo ho údajně dokáže využít nejen jako stavební materiál, ale i pro stimulaci tvorby dalších nápomocných látek – například kyseliny hyaluronové, jež podporuje pevnost pleti.
Kvalitní kolagen je přitom podle odborníků vhodný i pro dlouhodobé užívání. Optimální dávka se pohybuje okolo 5 gramů hydrolyzovaného kolagenu denně – pokud tedy nechcete polykat velké množství kapslí, sáhněte raději po prášku, který jednoduše rozmícháte ve vodě. Zároveň ale nečekejte zázraky na počkání. Prim hrají zásady zdravého životního stylu. Všechno ostatní je jen třešnička na dortu.
O kolagenové podpoře kloubů však zatím na rozdíl od pokožky neexistuje odborný konsenzus. Aktuálně dostupné studie naznačují, že je pro tyto účely nutné užívat vyšší dávky kolagenu II. typu, ale jednoznačné závěry jsou zatím stále hudbou budoucnosti.