Neobvykle kulaté a lahodně krémové makadamové ořechy se nejčastěji pěstují na Havaji či v Jihoafrické republice a patří mezi nejvíce ceněné ořechy na trhu.
Přesto, že se jejich rodný strom řadí k rodu Makadamia, pro jádra jeho plodů se nepoužívá název makadamiové ořechy, ale makadamové. K další slovní záměně pak svádí makadam, což je podkladový konstrukční materiál, který ale není radno chroupat. To ovšem o makadamových ořeších neplatí – jsou nejen velmi chutné, ale i nutričně hodnotné.
Makadamové ořechy a zdraví
Makadamové ořechy jsou bohaté na mikroživiny, jako je vitamín A, vitamíny skupiny B nebo třeba železo. Zároveň jsou štědrým zdrojem cenných antioxidantů, které chrání naše buňky před stárnutím a poškozením volnými radikály.
Hlavní devízou makadamových ořechů ale zůstávají zdravé tuky, které zde mají až 75% zastoupení. Převážně se přitom jedná o mononenasycené omega-9 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a celkově chránit náš kardiovaskulární systém. Navíc podporují správné fungování mozku a mohou se podílet na redukci zánětlivých procesů v našem těle.
Makadamové ořechy v jídelníčku
Vzhledem k výhodnému složení (v porovnání s jinými ořechy obsahují méně omega-6 mastných kyselin, kterých máme ve stravě nadbytek) mohou být makadamové ořechy každodenní součástí vyváženého jídelníčku. Díky neutrální chuti se hodí jako ozdoba ovesné kaše či jogurtu stejně jako netradiční doplněk výživného salátu.