Medicinální (nebo také vitální) houby jsou proslulé svými blahodárnými účinky – pomáhají zmírňovat některé zdravotní neduhy a zároveň působí jako jejich prevence. Protože pocházejí především z oblasti Číny, Japonska či Vietnamu, využívá je východní medicína už po tisíciletí. V posledních letech si však našly cestu i do západní kultury. Odborníci jim tak nyní věnují nemalou pozornost a nad výsledky studií nepřestávají žasnout.
Mezi účinky, které se medicinálním houbám připisují, patří protizánětlivost a podpora imunitního systému, na níž se podílí obsažené betaglukany. Některé houby se také doporučují pro vyrovnání hormonální nerovnováhy. Jiné zase dokáží podpořit mozkovou činnost i fyzický výkon a mají silný antioxidační efekt.
Medicinální houby se zároveň řadí mezi adaptogeny, tedy látky, které nám pomáhají vyrovnat se se stresem a zmírnit jeho dopady na náš organismus.
K nejznámějším medicinálním houbám patří:
- Reishi – může být nápomocná při problémech se spánkem a duševní (ne)pohodou, podporuje soustředění
- Chaga – je silným antioxidantem, působí protizánětlivě a bývá spojována s dlouhověkostí
- Shiitake – pečuje o zdraví kardiovaskulárního systému, pomáhá optimalizovat krevní tlak a hladinu cholesterolu
- Cordyceps – je vhodný pro podporu fyzického výkonu a vytrvalosti
- Lion’s Mane (Korálovec ježatý) – podporuje paměť a soustředění
Jak medicinální houby vybírat?
Medicinální houby v českých lesích nerostou, a tak se musíme spolehnout na kvalitní doplňky stravy s jejich obsahem. Běžně jsou k sehnání v kapslích či v sypké formě, případně jako součást komplexních superfoods směsí.
- TIP: Z lokálních hub dejte šanci hlívě ústřičné. Ta proslula jako účinný posilovač imunity a přírodní antibiotikum. Příznivě také působí na hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je oblíbenou pomocnicí při kloubních a revmatických potížích. Konzumovat ji můžete jako doplněk stravy nebo jako součást pokrmů – čím déle ji však budete vařit, tím více prospěšných látek ztratíte.
Vždy také zjišťujte, zda výrobce použil prášek nebo extrakt. Zatímco prášek je jen nasušená a rozemletá houba, extrakt se zpracovává intenzivněji, a tak dochází k narušení chitinového obalu houbové buňky, který je pro náš trávicí trakt špatně rozložitelný. Z extraktu tak tělo může čerpat více účinných látek.
Při výběru se pak piďte i po „čistotě“ medicinálních hub – tedy po tom, na jakém substrátu rostly a jaké je výsledné složení kapslí či směsi. Dejte přednost těm bez nehoubových polysacharidů, jako je třeba bramborový škrob, který slouží pouze jako plnidlo.