Přerušovaný půst (intermittent fasting, IF) je označení pro populární způsob stravování, kdy se pravidelně střídají fáze půstu a konzumace potravy.
Protože v noci spíme, a tedy několik hodin nejíme, dodržujeme základní verzi přerušovaného půstu v podstatě všichni. Kýžené benefity, pro které je tento stravovací protokol v posledních letech tolik vyzdvihovaný, však podle odborníků přicházejí až s delším „hladovým“ oknem. Nejčastěji přitom doporučují vzorec 16/8, tedy 16 hodin půstu následovaných osmihodinovým intervalem pro jídlo.
V praxi to může znamenat například vynechání snídaně, přerušení půstu brunchem v 11 hodin a zakončení večeří v 19 hodin. V období půstu se pak vyhněte i konzumaci kávy a slazených nápojů. Vystačit byste si měli s vodou či bylinkovými čaji.
Výhody přerušovaného půstu
Mezi hlavní přínosy přerušovaného hladovění patří zlepšení inzulinové senzitivity a zvýšení hladiny růstového hormonu, což přispívá k prevenci cukrovky, efektivnímu spalování tuků a budování svalové hmoty. Zároveň se hovoří o lepší regeneraci buněk, zlepšení kognitivních schopností a úlevě pro náš trávicí trakt. Podle studií také dochází ke zvýšení odolnosti těla vůči oxidativnímu stresu a zlepšení schopnosti bojovat proti zánětu.
Ale pozor – začít se cpát fastfoodem jen 8 hodin namísto obvyklých 12, nebude to pravé ořechové. Racionální jídelníček stále hraje prim.
Hodí se přerušovaný půst pro každého?
Ze zprofanovaného vzorce 16/8 nejvíce profitují muži. Pro ženy, které mají citlivější hormonální systém, se zdá být vhodnější vzorec 14/10. V některých obdobích (například těhotenství či kojení) se ale přerušovanému hladovění raději vyhněte, nebo jej minimálně konzultujte s odborníkem.
Přerušovaný půst také není nutné dodržovat nonstop. Můžete jej zavést třeba ve všední dny a pak si o víkendu bez výčitek dopřát snídani s rodinou, nebo si půst naopak naordinovat jen v určité fázi menstruačního cyklu. Jednoduše respektujte svou individualitu a nenuťte se do žádného stravovacího stylu, který vám nevyhovuje.
Jedno je ale jasné – jíst každé tři hodiny se už podle současných poznatků nepovažuje za jedinou cestu ke zdraví a štíhlé linii.