Ricinový olej používali pro péči o tělo už starověcí Egypťané. Vyrábí se ze semen ricinovníku (neboli skočce obecného), která se nejprve zbavují jedovatých látek. Přesto se ricinový olej doporučuje používat jen zevně. Při vnitřním užití hrozí trávicí obtíže.
V péči o krásu je ale univerzálním pomocníkem – prospívá vlasům, pokožce i nehtům. Kromě výživných mastných kyselin obsahuje řadu antioxidantů, intenzivně hydratuje a má silné regenerační účinky.
- Ricinový olej na vlasy: Posílí vlasové kořínky, zamezuje vypadávání vlasů i tvorbě lupů, a navíc eliminuje třepení konečků. Ulevuje od svědění a mírní zacuchávání. Jak na to? Ricinový olej vmasírujte do vlasů a vlasové pokožky, nechejte ho několik hodin působit a poté důkladně vymyjte přírodním šamponem. Opakujte alespoň jednou týdně. Jeho vyživující účinky dopřejte i řasám, obočí a vousům – podpoříte jejich růst a hustotu.
- Ricinový olej v péči o pleť: Hodí se spíše pro suchou, namáhanou pokožku. Tu mastnější by mohl zbytečně zatížit. Zázraky umí především v okolí očí, kde redukuje drobné vrásky i nevzhledné kruhy pod očima.
- Ricinový olej navíc pomáhá předcházet striím a urychlit jejich hojení. Podobně pečuje i o jizvy. Společně s masáží může být také účinnou zbraní proti celulitidě. Při lámavosti nehtů ho naneste na nehtová lůžka, jemně promasírujte a nechejte působit alespoň půl hodiny.
Ricinový olej je poměrně hustý. Pro snadnější nanášení ho můžete smíchat s jiným druhem oleje vhodným pro kosmetické účely (třeba arganovým, mandlovým nebo kokosovým). Účinnost pak zvýšíte mírným zahřátím: zavřenou skleničku se směsí olejů vložte na pár minut do mísy s horkou vodou.
Při výběru ricinového oleje dejte přednost těm lisovaným za studena, při jejichž zpracování se semena drtí bez použití tepla a chemikálií. Do oleje se tak uvolňuje maximální množství cenných látek a živin.