Vanilka je voňavé a lahodně nasládlé koření, které pochází z Mexika. Dnes se však pěstuje především ve francouzských a britských koloniích. Za tu nejexkluzivnější se pak považuje vanilka z Madagaskaru.
Jak se vanilka pěstuje?
Vanilkový lusk (botanicky správně tobolka) pochází z vanilkovníku, což je druh popínavé orchideje, jejíž pěstování je tak trochu vyšší dívčí.
K opylení totiž potřebuje asistenci – pracovníka plantáže, který květ stiskne, aby přerušil přepážku, jež přenosu pylu brání. A v čem je ten háček? Vanilkovníky kvetou jen necelých 24 hodin, a tak je správné načasování opravdu zásadní.
Po zhruba třičtvrtě roce tobolka téměř dozraje a je možné ji sklidit. Následně prochází fermentací a sušením. Celý proces je tedy velmi náročný, čemuž odpovídá i cena pravé vanilky.
Pozor na syntetický vanilin
Za opojnou vůni vanilky je zodpovědný fenolický aldehyd vanilin. Kvůli vysoké ceně však bývá nahrazován syntetickým etylvanilinem, jehož vůně a chuť zdaleka nedosahuje takových kvalit. Při výběru vanilkového cukru proto sáhněte po tom opravdu „vanilkovém“, a ne „vanilinovém“. Určitě nám pak dáte za pravdu, že se vyplatilo nešetřit.
Vanilka v kuchyni
Nad otázkou, kam s vanilkou, asi nemusíme dlouho dumat. Je neodmyslitelnou součástí pudingů, zmrzlin, moučníků, vánočního cukroví nebo třeba likérů.
Vanilka je k dostání v praktické formě prášku, extraktu či pasty. Pokud ji koupíte jako celý lusk, je potřeba ho nejprve opatrně rozříznout a semínka vyjmout. Jejich (malé) množství vás možná (nemile) překvapí, ale nebojte se – i špetka udělá velkou parádu.
- TIP: Zbylý lusk nevyhazujte a vyrobte si domácí vanilkový cukr. Stačí když lusk zapíchnete do krabičky s cukrem a necháte několik dní „luhovat“.
Vanilka se zároveň používá ve výrobě kosmetiky či parfémů a své místo má i v aromaterapii – její vůně totiž příznivě působí na psychiku. Osvědčila se při nervozitě, úzkostech, únavě i bolestech hlavy.