Fermentace neboli kvašení je proces zpracování potravin, na kterém se podílejí mikroorganismy a jejich enzymy. V potravinářství se nejčastěji využívá mléčné kvašení a kvašení alkoholu či octu. Procesem fermentace se potraviny zároveň konzervují a v mnohých ohledech se pro naše tělo stávají přínosnějšími.
Proč si dopřávat fermentované potraviny?
- Během fermentace dochází k přeměně složitějších nutričních látek na látky jednodušší. Díky tomu jsou fermentované potraviny snáze stravitelné a obsahují více enzymů a vitamínů (zejména B a C). Naopak se z nich vytrácejí antinutriční látky, které se v rostlinných potravinách přirozeně vyskytují.
- Příjemně kyselkavou chuť fermentovaných potravin si snadno zamilujete. Působením kvasinek navíc vzniká oxid uhličitý, který zajišťuje oblíbenou perlivost nápojů i nadýchanost kváskového pečiva. Fermentované sójové produkty (například tradiční sójová omáčka nebo miso) pak chutěmi doslova překypují, a to včetně „návykové“ páté chuti umami.
- Na laktobacilech z fermentovaných potravin si pošmákne i náš mikrobiom, jehož zdraví úzce souvisí s bezproblémovým trávením i obranyschopností. Čím je totiž mikrobiom silnější a pestřejší, tím širší škálu patogenních organismů dokáže zpacifikovat.
Fermentované potraviny v jídelníčku
Zařadit do jídelníčku kvašené potraviny není žádná věda. Stačí si občas vzpomenout na naše tradiční kysané zelí nebo se rozparádit s pikantním korejským kimchi. Tím ale možnosti zdaleka nekončí. Procesem fermentace prochází také už zmiňované kváskové pečivo i kysané mléčné výrobky, jako je jogurt či kefír, a jejich rostlinné alternativy. Nafermentovat pak můžete třeba i ovesné vločky – stačí je večer zalít vodou a nechat odpočívat při pokojové teplotě. Ráno pak kaši jen mírně ohřejete.
- TIP: Ze stálic v našem sortimentu doporučujeme Vítovo kysané zelí, kimchi od HUHUchilli a zakysané kokosové výrobky od Wild&Coco. Mezi kombuchami pak vede ta nepasterizovaná od firmy Projekt kombucha. A pokud se chcete vrhnout do vlastních experimentů, najdete u nás i kombuchovou násadu či sušený kvásek (žitný, pohankový i rýžový).