O tom, že je med zdravý, snad ani není potřeba spekulovat. Už jste ale vyzkoušeli včelí pyl? Jde o samčí zrnka rostlin, které včely sbírají a následně z nich tvoří drobné a mimořádně výživné granulky, jež slouží jako potrava pro včelí potomky. Benefity pylu ale můžete čerpat i vy.
Drobná, zlatavě žlutá zrnka pylu chutnají – ne až tak překvapivě – příjemně květinově a medově. Ozdobit s nimi můžete ranní kaši, jogurt, nebo smoothies. Raději je však neupravujte tepelně, abyste nepřišli o cenné živiny.
Pyl je totiž zásobníkem až 250 různých vitamínů a minerálů – například železa, mědi nebo zinku. Zároveň obsahuje esenciální mastné kyseliny, kompletní spektrum aminokyselin, aktivní enzymy a prospěšné fytonutrienty. Pravidelnou konzumací včelího pylu tak můžete podpořit svou vitalitu a energii. Prospívá také funkci imunitního i kardiovaskulárního systému a má pozitivní vliv na naši duševní pohodu i mentální výkon.
Doporučené dávkování je asi jedna čajová lžička denně.
- TIP: Pokud máte alergii na pyl z ovzduší, ještě to neznamená, že budete mít problém i s pylem na talíři. Nejprve však raději vyzkoušejte čtvrtinové množství doporučené dávky a počkejte, jak tělo zareaguje.
Jak se pyl získává?
Ke sběru pylu slouží speciální mřížky umístěné u vchodu do úlu. Když včela mřížkou prolétne, část pylu na nich zanechá, ale přesto jej dovnitř pronese dostatek, aby mláďata nestrádala. Pyl se následně mrazí, suší a čistí. Díky šetrnému zpracování si tak zachovává maximum blahodárných živin.
- Pyl, který navíc prošel fermentací, se označuje jako perga. Díky přírodnímu kvasnému procesu je ještě o něco výživnější a obsažené látky se z něj lépe vstřebávají.
Jak včelí pyl vybrat?
Při výběru včelího pylu se zajímejte o jeho původ a namísto masové produkce dejte přednost pylu, který pochází z neznečištěného prostředí. Ideálně by měl být sbíraný ručně, šetrně a s respektem vůči včelkám.