Vitamín B12 je jedním z klíčových prvků pro zdravý a spokojený život. Obzvlášť důležitý je proto v období vyčerpání a (psychické) únavy či stresu.
A co všechno má na svědomí? Vitamín B12 je zásadní pro správné fungování imunitního i nervového systému. Zároveň přispívá k tvorbě červených krvinek, podporuje látkovou přeměnu a svůj význam má i v procesu dělení buněk a metabolismu homocysteinu.
Doporučená denní dávka vitamínu B12 se odvíjí od věku. Obecně se však uvádí 2–3 µg. Zvýšený příjem je pak opodstatněný zejména u těhotných a kojících žen. Kvůli omezenému vstřebávání se však denní dávka v suplementaci pohybuje okolo 250 µg kyanokobalaminu (syntetické formy vitamínu B12) nebo v množství doporučeném lékařem.
Jaké jsou zdroje vitamínu B12?
Tělo si vitamín B12 neumí vyrobit a jeho zdroje jsou výhradně živočišné (maso, vejce a mléčné výrobky). V rostlinné říši ho podle některých studií obsahuje chlorella. Vzhledem k množství, ve kterém ji konzumujeme, však nepokryje naše potřeby.
Vegani a vegetariáni by proto měli vitamín B12 důsledně suplementovat. K dalším rizikovým faktorům, které přispívají k deficitu vitamínu B12, patří podvýživa, onemocnění trávicího traktu či alkoholismus.
- TIP: Vitamín B12 bývá součástí některých fortifikovaných (obohacených) potravin – třeba rostlinných alternativ mléka nebo rostlinných proteinů.
Jak se projevuje deficit vitamínu B12?
Z počátku – dokud tělo funguje ze zásob – nemusíte nic pociťovat. Později vás ale deficit může nepříjemně překvapit. Většinou se projevuje nespecifickými obtížemi, jako je únava a slabost. Typické je také brnění končetin, anémie, deprese a poruchy paměti či zraku. Dlouhotrvající nedostatek dokonce může vést až k nevratnému poškození nervové soustavy.
- TIP: Pokud se vyhýbáte živočišným produktům, hledejte suplementy ve veganských kapslích bez (živočišné) želatiny.