Pod názvem acai se skrývají malé bobulky nápadně připomínající borůvky. Nepochází však z keřů, ale ze stejnojmenné palmy hojně rostoucí v deštných pralesech Střední a Jižní Ameriky. I jejich chuť je v porovnání s borůvkami mnohem intenzivnější – s trochou fantazie připomíná hodně zralé ostružiny šmrncnuté hořkou čokoládou.
Díky vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů (především vitamínu C, ale i A, B a E) a vlákniny si bobule acai vybojovaly čestné místo mezi oblíbenými superpotravinami.
Jak tedy prospívají našemu zdraví? Ze zmiňovaných antioxidantů obsahují především účinné antokyany, které chrání naše buňky před působením volných radikálů. Podobně jako červené víno se pyšní i obsahem resveratrolu, který pomáhá snižovat krevní tlak i cukr a udržuje náš mozek v dobré kondici. Další látky obsažené v acai pak prospívají cévnímu systému. Žíly koneckonců ocení i obsah rutinu, který zajišťuje jejich pevnost.
A tím ještě nekončíme. Vysoký obsah vitamínů napomáhá celkové vitalitě a prospívá naší pokožce. Acai také posiluje činnost imunitního systému a pomáhá předcházet zánětům.
Acai v kuchyni
Acai je nejčastěji k dostání ve formě jemného prášku, který vás po rozmíchání v tekutině nadchne svou intenzivní barvou. Přimíchejte ho třeba do smoothie – doporučujeme kombinaci s banánem a rostlinným mlékem. Fantazii se ale meze nekladou. Přidat ho můžete i do ovesné kaše, jogurtu, chia pudinku nebo třeba dortového krému.