Správný pitný režim: Co, kolik a jak často pít pro zdraví a štíhlou linii?
25.02.23 3282x přečteno
Blbost a žízeň je prý věčná. Zatímco do debat o tom prvním se raději pouštět nebudeme, o pitném režimu jsme zjistili, co se dalo – a rádi se o to s vámi podělíme.
Proč je pitný režim tak důležitý?
Voda je naší neoddělitelnou součástí. Nachází se v každé naší buňce a účastní se téměř všech procesů, které se v našem těle odehrávají. Podílí se na termoregulaci, správném fungování metabolismu i vyplavování odpadních a škodlivých látek. Zároveň ovlivňuje stav naší pokožky (včetně tvorby vrásek, akné či celulitidy) stejně jako kvalitu vlasů a nehtů.
Každý den ale 1,5 až 3 litry vody ztratíme močením, vydechováním vodní páry, vyprazdňováním střev a pocením. A tak nám nezbývá nic jiného, než ji neustále doplňovat.
Nedostatek tekutin totiž může vést k bolestem hlavy, únavě či zhoršenému soustředění. Výjimkou není ani zpomalené zažívání a zácpa. Z dlouhodobého hlediska si pak nedostatečným pitným režimem „koledujeme“ o předčasné stárnutí tkání, potíže s klouby a páteří, onemocnění ledvin, tvorbu močových kamenů a močové infekce. Pokulhávat bude i regenerace po sportu.
Tak co, už si jdete pro skleničku?
Kolik tekutin bychom měli vypít?
Pro orientační výpočet můžeme použít následující vzoreček:
hmotnost v kg × 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech
(Pokud tedy vážíte například 65 kg, měli byste denně vypít 65 × 0,035, tedy 2,275 litrů tekutin.)
Reálná potřeba tekutin ale závisí i na našem věku, pohlaví, složení a množství stravy, fyzické aktivitě, teplotě vzduchu a zdravotním stavu.
Poměrně spolehlivým ukazatelem toho, zda přijímáme dostatek tekutin, přitom bývá barva moči. Při adekvátní hydrataci je lehce nažloutlá až průhledná, zatímco pokud pijeme málo, moč je znatelně tmavší.
I tentokrát však platí, že všeho moc škodí: nadbytek tekutin může ledviny přetěžovat. Projevuje se otoky (nejčastěji kolem kotníků a na lýtkách), častým močením (i v noci) a zvýšeným pocením. Lidé, kteří pijí přespříliš, také mívají vlhké ruce a plosky nohou.
Jak často pít?
Celý den žíznit a pak do sebe převrátit džbán vody není tou nejlepší strategií. Naše ledviny mají jen omezenou kapacitu a nárazový příjem velkého množství tekutin jim nesvědčí. Pitný režim proto raději rozložte do celého dne.
Po probuzení začněte sklenkou vlažné vody (můžete přidat kapku citronu, ale na lačný žaludek to s množstvím citronové šťávy raději nepřehánějte) a ani během dne nečekejte na pocit žízně – ta už je projevem mírné dehydratace. Pokud na průběžné doplňování tekutin zapomínáte, nastavte si upomínky na mobilu nebo na chytrých hodinkách.
U jídla a před spaním s pitím naopak šetřete. Větší příjem tekutin před a po jídle totiž zbytečně ředí trávicí enzymy, a může tak zhoršovat proces trávení. Večerní popíjení pak vede k narušení kvality spánku vlivem nutkání navštívit toaletu.
Co (ne)pít?
Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Kvalitu té, která vám teče z kohoutku, zjistíte profesionálním rozborem nebo z informací na webu vaší vodárny. Pokud se ji rozhodnete vylepšit domácí filtrací, dobře si nastudujte, jaké látky váš filtr zachycuje – některé (například ty osmotické) odstraňují i cenné minerály, jako je vápník a hořčík, které je pak potřeba doplňovat z jiných zdrojů.
- TIP: S přírodní očistou vody a obohacením o nezbytné stopové prvky pomůže i šungit.
Žádoucí však není ani nadměrný příjem silně mineralizovaných vod. Může totiž přispívat ke vzniku vysokého krevního tlaku a ledvinových kamenů. V doporučeném množství jedna sklenice denně se ale minerálky hodí třeba při zvýšené námaze, kdy si tělo žádá více sodíku, draslíku a magnézia.
Teplé nápoje nám pak dělají dobře především po ránu a v zimním období. Pro celodenní popíjení se hodí zejména ovocné a bílé čaje či odvary z některých bylin. Zpestřit pitný režim si ale můžete i sklenkou čerstvě lisovaného džusu. Pokud však nejste nadprůměrně aktivní, zůstaňte kvůli vysokému obsahu (byť přírodního) cukru opravdu jen u jedné sklenice.
Slazeným nápojům obecně se v zájmu vlastního zdraví raději vyhněte úplně. Medvědí službu vám prokáže i přemíra stimulantů, jako je káva, černý a zelený čaj nebo energetické nápoje, které působí močopudně a – stejně jako alkohol – organismus mírně odvodňují.
Jak si dodržování pitného režimu usnadnit?
- Pořiďte si hezkou láhev nebo termosku a noste ji všude s sebou.
- Udělejte si z pití rituál – ráno si s partnerem povídejte u hrnku čaje nebo si vařte bylinky k večernímu čtení knihy. V práci se pak napijte vždy v celou hodinu nebo když dokončíte nějaký úkol či časový blok.
- Vodu si ozvláštněte kapkou citronu nebo trochou lyofilizovaného ovoce.
- Část tekutin přijímáme i v podobě jídla – zařaďte do jídelníčku více polévek a mléčných výrobků, ale i ovoce a zeleniny bohaté na vodu (okurky, meloun, rajčata, citrusy, jablka).