Himálajská růžová sůl je kamenná sůl, která se těží v jednom z nejstarších a největších solných dolů. Ten se nachází v pákistánském Pandžábu poblíž světoznámého pohoří Himálaj, což také vysvětluje její název.
Za typickou narůžovělou barvou pak stojí malé množství sloučenin železa, které tato sůl – na rozdíl od soli mořské či alpské – obsahuje. Celkově se podle odhadů pyšní až 84 různými minerály a dalšími stopovými prvky. A aby si z nich zachovala co největší možné množství, je těžena ručně a prochází jen minimálním zpracováním.
Růžová sůl nad zlato?
Právě díky širokému spektru obsažených látek může himálajská růžová sůl přispívat k celkové rovnováze organismu, a tím přirozeně navyšovat naši energii a vitalitu. Zároveň pomáhá předcházet křečím ve svalech.
Zní to sice růžově, ale měli bychom mít na paměti, že nás jen růžová sůl nespasí. V množství, ve kterém sůl používáme, není porce „bonusových“ minerálů nijak markantní. Na druhou stranu – proč si alespoň špetku nepřilepšit?
- TIP: Pokud používáte himálajskou sůl namísto jodizované soli, zahrňte do jídelníčku jiný zdroj jódu – například ryby či mořské řasy.
Růžová sůl v kuchyni i v koupelně
Růžová sůl je k dostání v jemně mleté formě – ideální pro dochucování při vaření i na talíři – nebo ve větších krystalcích vhodných do mlýnku na sůl. V kuchyni ji tak můžete použít úplně stejně jako běžnou stolní sůl. Rozdíl v chuti je naprosto zanedbatelný.
- TIP: Ochutnejte i netradiční černou sůl, která připomíná vejce.
Kromě dochucování jídel se himálajská sůl skvěle hodí také do relaxačních koupelí. Tělo totiž dokáže vstřebávat obsažené minerály i přes pokožku, takže si v teplé vodě nejen odpočine, ale i doplní potřebné látky.
- TIP: Do koupele vyzkoušejte také oblíbenou epsomskou sůl.