Lahůdkové droždí je deaktivované droždí, se kterým vám sice těsto nevykyne, výslednou chuť pokrmu ale pozvedne velmi znatelně. Pro mnohé labužníky jde o doslova revoluční dochucovadlo, které jakmile jednou ochutnáte, už vám doma nikdy nebude smět chybět.
- Ve veganské komunitě, kde má řadu fanoušků, si lahůdkové sušené droždí vysloužilo hravou zkratku LSD. Se známou drogou má však společné jen to, že je nebezpečně návykové.
Lahůdkové droždí a zdraví
Lahůdkové droždí se vyrábí sušením kvasnic, během něhož se lehce zahřívá. Droždí se tím deaktivuje, ale protože teplota nepřesáhne 40 °C, důležité živiny zůstanou zachovány.
Kromě lahodné chuti, ke které se dostaneme o pár řádků níže, tak má i mnoho nutričních benefitů. Je přirozeně bezlepkové (pokud není doslazováno ječným sladem), obsahuje vysoké množství bílkovin (okolo 50 g na 100 g) a přitom se pyšní minimem tuků. Zároveň je bohaté na vitamíny skupiny B a nechybí v něm ani stopové prvky, jako je například chrom.
Lahůdkové droždí v kuchyni
Chuť lahůdkového droždí je příjemně sladko-slaná. Zaručeně dodá šmrnc všem pomazánkám, ale i vařeným pokrmům, jako jsou polévky a omáčky, které zároveň mírně zahustí. S trochou představivosti lehce připomíná parmezán, a tak se často využívá pro výrobu domácích veganských sýrů. Ze stejného důvodu jej můžete nasypat na těstoviny nebo smíchat s rostlinnou smetanou při přípravě veganské „sýrové“ omáčky.
Skvěle ladí také s bazalkovým pestem nebo s luštěninovými jídly.