Pokud je víno to nejlepší, co může vzniknout z hroznů, je olivový olej to nejlepší z oliv. Šetrně se z nich lisuje nebo získává jinými mechanickými postupy.
Olivový olej je nezbytnou součástí středomořské kuchyně a je také jedním z důvodů, proč se středomořská dieta doporučuje pro dlouhodobé zdraví. Olivový olej je totiž bohatý na mononenasycené tuky, které snižují nebezpečnou (LDL) složku cholesterolu a zvyšují jeho prospěšnou (HDL) součást.
- TIP: Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv může konzumace dvou polévkových lžic (23 g) olivového oleje denně snižovat riziko cévních a srdečních onemocnění.
Jak vybrat a používat olivový olej?
Za studena lisovaný olivový olej, nazývaný jako panenský, neprochází rafinací. Díky tomu si zachovává vyšší nutriční hodnotu než rafinované oleje. Protože se s tepelnou úpravou ztrácejí prospěšné tuky, vitamíny a antioxidanty, je vhodný zejména do studené kuchyně – třeba na salát nebo do zálivky.
- Hodí se vědět: Označení extra panenský olej garantuje výběrovou jakost, tedy použití prvotřídních oliv.
Z hlediska přepalování je ale olivový olej vhodný i pro tepelnou úpravu. Jeho kouřový bod se totiž pohybuje až okolo 210 °C. Ztrátě některých cenných živin se však nevyhnete. Co naopak zůstává, je specifická chuť. Řízky smaženými v oliváči se prostě nezavděčíte každému.
Kromě kuchyně najde olivový olej využití i v péči o tělo a vlasy. Je doslova balzámem na vlasové konečky a prospívá citlivé a suché pleti.
- TIP: Olivový olej by měl být uchováván v tmavém skle, nikoliv v průhledném plastu. Zůstane tak chráněný před slunečním světlem, které by ho mohlo znehodnotit.