Potravinová alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na byť jen stopové množství alergenu, kterým bývá bílkovinná složka dané potraviny.
Tělo tak po její konzumaci spustí obrannou reakci a začne vytvářet protilátky. Výsledkem může být až anafylaktický šok, při kterém hrozí i udušení či zástava krevního oběhu. K nejčastějším příznakům však patří zažívací potíže (křeče, průjmy), otoky či kožní projevy.
Seznam alergenů se naučte nazpaměť
Mezi nejběžnější alergeny se řadí kravské mléko, vejce, ořechy, ryby, korýši, arašídy, sója a pšenice, o jejichž přítomnosti nás musí výrobci a restauratéři informovat na obalech nebo v jídelních lístcích.
Potravinové alergie se ale vyskytují jen u jednotek procent naší populace – tito lidé musí rizikové potraviny zcela vyloučit z jídelníčku. O něco častější pak bývá potravinová intolerance.
Speciální kategorii přitom tvoří celiakie neboli nesnášenlivost lepku. Nejedná se o alergii ani o „obyčejnou“ intoleranci, ale o zánětlivé autoimunitní onemocnění, při kterém se doporučuje lepku celoživotně vyhýbat.