Před konopnými semínky nemusíte klopit zrak ani se obávat porušení zákona. Získávají se z tzv. technického konopí s velmi nízkým obsahem návykového THC (které je navíc koncentrováno spíše v listech a květech). Vyhýbat se jim by tak byla věčná škoda – skvěle chutnají a jsou velmi výživná.
Konopná semínka a zdraví
Konopná semínka jsou bohatá na prospěšné omega 3 a 6 mastné kyseliny, a to dokonce v ideálním poměru 1:3. Hojně zastoupená je v nich například kyselina gama-linolenová, která má protizánětlivé účinky.
Kromě zdravých tuků pak obsahují také nezbytnou vlákninu a ze všech semínek mají nejvíce bílkovin (asi 32 g na 100 g), které se navíc pyšní svou komplexností. Obsahují 9 esenciálních aminokyselin, což se v rostlinné stravě často nevidí.
- TIP: Komplexním aminokyselinovým spektrem je proslulá i quinoa.
V konopných semínkách ale nechybí ani minerály, jako je hořčík, železo, zinek, mangan či vápník, a jsou dobrým zdrojem antioxidantů.
Právě díky pestrosti obsažených živin se konopnému semínku připisuje třeba příznivý vliv na náš kardiovaskulární i imunitní systém. Prospívá také zdraví pokožky a přináší úlevu ženám trpícím premenstruačním syndromem.
Konopná semínka v kuchyni
Semínka z konopí nejčastěji seženete v loupané podobě. Jejich slupka je totiž poměrně tvrdá a špatně stravitelná. Neloupaná konopná semínka ale najdou využití třeba při výrobě konopné alternativy mléka.
Ta loupaná pak můžete přidávat do všech sladkých i slaných pokrmů. Hodí se na ovesnou kaši, do müsli či jogurtu, ale i do salátu, nebo jako ozdoba obložených chlebů či krémových polévek.
Z důvodu obsahu citlivých omega 3 mastných kyselin se však konopné semínko doporučuje nepražit. To ale vůbec nevadí – je opravdu chutné i ve své přirozené podobě.
- TIP: Blahodárné účinky konopných semínek si můžete dopřát také ve formě konopného oleje.