Kurkuma neboli indický šafrán je zlatavě žluté koření, které se vyrábí mletím sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého. Za její optimistickou barvou stojí přírodní barvivo kurkumin běžně využívané v potravinářství. Kurkumin ale zároveň nabízí mnohé zdravotní benefity, ze kterých už po staletí čerpá například ájurvéda. Dnes na něj nedají dopustit ani biohackeři, kteří se spoléhají na jeho silnou antioxidační schopnost, díky níž chrání naše buňky před působením volných radikálů.
Kurkumě se také připisují antibakteriální účinky, ale i schopnost „nakopnout“ náš imunitní systém a podpořit trávení. A protože pomáhá udržovat normální stav kloubů, bývá častou součástí (přírodních) doplňků stravy.
Zařazení kurkumy do jídelníčku pak prospívá také pokožce, která uvítá i opečovávání kurkumovými pleťovými maskami. Jsou vhodné zejména pro mastnou a problematickou pleť.
Kurkuma v kuchyni
Kurkuma je jako doma především v asijské kuchyni, a to jak v té indické, tak třeba v thajské. Je totiž základním stavebním kamenem oblíbené kořenicí kari směsi. Bez kurkumy se však neobejdou ani Španělé, kteří ji přidávají do své tradiční paelly.
S kurkumou se ale můžete setkat také v čajích, kde se perfektně doplňuje s dalším zahřívacím kořením. Při nachlazení a psychickém vypětí pak potěší tělo i duši v podobě tzv. zlatého mléka připraveného z teplého kravského či kokosového mléka, medu, kurkumy, skořice a špetky cayennského pepře.