Potravinová intolerance je porucha metabolismu, kdy se v těle nevytváří enzym zpracovávající určitou složku potravin, nebo je tento enzym málo aktivní. Typickým příkladem je nedostatek enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr neboli laktózu.
Na rozdíl od potravinové alergie se tak nejedná o přecitlivělost imunitního systému. Některé příznaky ale mohou být podobné – typické jsou trávicí obtíže či kožní vyrážky. Zpravidla však nehrozí šok, dušení ani kardiovaskulární selhání.
Intolerance se může s věkem zhoršovat
Aktivita enzymů se v průběhu života proměňuje – s přibývajícím věkem většinou klesá. Starší lidé tak mohou mít s trávením mléčných výrobků větší problém než malé děti.
Intenzita příznaků pak závisí i na množství přijaté potraviny. Někdy dokonce stačí nahradit běžné mléčné výrobky těmi zakysanými, které jsou lépe stravitelné. Stále dostupnější jsou také speciální produkty s nižším obsahem laktózy nebo rostlinné alternativy mléka.
Zvláštní kategorii pak tvoří celiakie neboli nesnášenlivost lepku. Nejedná se o alergii ani o „obyčejnou“ intoleranci, ale o zánětlivé autoimunitní onemocnění, při kterém se doporučuje lepku celoživotně vyhýbat.