Quinoa [kinua, kinoa] neboli merlík chilský je prastará plodina pocházející z Latinské Ameriky. Stejně jako amarant či pohanka se díky svým unikátním vlastnostem řadí mezi pseudoobiloviny.
Mnozí odborníci na zdraví se ji pak nezdráhají nazvat superpotravinou. Nutriční hodnoty quinoy jsou totiž opravdu mimořádné. Kromě vlákniny a kvalitních sacharidů obsahuje i všech 9 esenciálních aminokyselin, což se v rostlinné stravě často nevidí. Quinou proto ocení například vegani či vegetariáni, kteří omezují živočišné bílkoviny, a tak je pro ně obtížnější dosáhnout optimálního aminokyselinového spektra.
Quinoa se také vyznačuje obsahem prospěšných omega-3 mastných kyselin, vitamínů skupiny B, betakarotenu a nezanedbatelného množství minerálů – zejména vápníku, hořčíku, železa a fosforu. Zároveň je přirozeně bezlepková.
- TIP: Kromě bílé varianty je k dostání i červená a černá quinoa, která díky rostlinným barvivům obsahuje i cenné antioxidanty.
Quinoa v kuchyni
Lehce oříšková chuť pseudoobilovin skvěle ladí ke sladkým i slaným pokrmům. Quinou tak můžete využít všude tam, kde byste použili například rýži. Zahustí také polévky či karbanátky a obohatí zeleninové saláty. Na sladko z ní pak můžete vykouzlit kaši podobnou té ovesné či pohankové.
Jak na to? Drobounké kuličky lehce nabobtnají a změknou asi po 15 minutách varu. Podobně jako u rýže a jiných obilovin platí poměr dva hrnky tekutiny na jeden hrnek quinoy.
- TIP: Při přípravě kaše vařte quinou ještě o trochu déle, nebo rovnou vsaďte na quinoové vločky.