Jako RAW (v překladu „syrové“) se označují potraviny, které během procesu zpracování neprošly vyšší teplotou než 42 °C. Díky tomu si zachovávají maximální množství živin, které jsou na vysokou teplotu náchylné.
Jak vypadá RAW stravování?
Kromě zcela nezpracovaných surovin, jako je ovoce, zelenina či nepražené oříšky a semínka, se do RAW stravy řadí i klíčky nebo při nízkých teplotách sušené pokrmy – například různé placky či krekry. Klíčením se pak zpracovávají také obiloviny a luštěniny. Oblíbeným způsobem „nevaření“ je mixování či odšťavňování.
RAW strava je tedy z podstaty čistě rostlinná (byť do ní spadá třeba i nepasterizované mléko) a lidé, kteří se takto stravují, tedy vyznávají RAW veganství neboli vitariánství.
RAW strava a zdraví
Živá strava se zdá být tím nejlepším, co pro své zdraví můžeme udělat. Seskládat opravdu vyvážený RAW jídelníček je ale pořádně tvrdý oříšek. Vitariánská strava zpravidla vede k nadměrnému příjmu vlákniny a antinutričních látek, které vstřebávání prospěšných živin paradoxně zabraňují. Zároveň hrozí nedostatečný příjem bílkovin a deficit některých vitamínů (například B12).
S ohledem na naše podnebné pásmo se tak najde jen pár jedinců, kterým bude RAW stravování dlouhodobě vyhovovat a prospívat. Zvýšit podíl „živých“ potravin v racionálním jídelníčku ale může být skvělý nápad – především v letních měsících.
- TIP: Kromě čerstvého ovoce a zeleniny se spolehněte třeba na oblíbené RAW tyčinky.