O rostlinných bílkovinách se traduje, že za těmi živočišnými trochu pokulhávají. Na vině je jejich nekompletní aminokyselinové spektrum. Jednotlivé plodiny tělu jednoduše nedodají všechny nezbytné stavební látky. Příroda to však umí chytře zařídit – kvalitní rostlinné zdroje stačí vhodně nakombinovat a je vymalováno. Na pomoc vám rády přispěchají veganské proteiny.
Jaký veganský protein zvolit?
Záleží na tom, co od něj očekáváte. Chcete, aby vám proteinový drink nahradil celé komplexní jídlo? Z výše zmíněných důvodů volte veganské proteiny, které se spoléhají na více zdrojů bílkovin.
TIP: Vytuněný veganský Superprotein od Balíčku zdraví kombinuje rovnou čtyři zdroje bílkovin (hrách, rýži, chia a quinou), kterým navíc sekundují osvědčené superpotraviny. Forky's pak vsází na kombinaci hrachové a dýňové bílkoviny spolu s cizrnovým proteinovým izolátem a sušeným rýžovým nápojem. Obě značky jsou k dostání v naší prodejně.
Pokud protein přidáváte do jídla, abyste zvýšili jeho nutriční hodnotu a sytivost, klidně se spolehněte na jednodruhové veganské proteiny. Nejčastěji můžete narazit na hrachový protein, rýžový protein či konopný protein. Ve jménu pestrosti je čas od času vystřídejte a vyzkoušejte i méně známé druhy. Vřele doporučujeme třeba sezamový nebo makový.
Na co se při výběru veganského proteinu zaměřit?
- Množství bílkovin a dalších živin – některé veganské proteiny mají o něco víc sacharidů a tuků, než bývá zvykem u toho syrovátkového. Před nákupem proto pročtěte tabulku výživových hodnot a zvolte takovou variantu, která bude pasovat do vašeho jídelníčku a odpovídat vašim fitness cílům.
- Sladidlo – pokud se chcete vyhnout umělým sladidlům, sáhněte po veganských proteinech slazených stévií, nebo po zcela neochucených verzích. TIP: Jemnou chutí i konzistencí vyniká mandlový protein.
- Chtějte něco navíc – třeba superpotraviny nebo vitamín B12, kterého bývá ve veganské stravě pomálu.
- Piďte se po kvalitě surovin – hledejte proteiny v biokvalitě nebo alespoň výrobce, kterým důvěřujete.
A co sójový protein? S rozšiřující se nabídkou rostlinných proteinů vyšel ten sójový tak trochu z módy. Ve veganském jídelníčku už tak bývá sójových produktů poměrně dost, proto je vhodnější dát přednost jiným alternativám.
Kdy a jak protein užívat?
Protein můžete využít na přípravu proteinového drinku nebo smoothie – třeba když nestíháte velké jídlo, nebo potřebujete doplnit živiny po fyzické námaze a urychlit tak regeneraci.
V takovém případě se řiďte instrukcemi na obalu. Většinou se doporučuje rozmíchat 25–30 g proteinového prášku ve 250–300 ml vody či rostlinného mléka a důkladně promíchat v shakeru nebo promixovat.
Pokud máte předepsaný jídelníček s vypočítanými makroživinami, upravte množství proteinového prášku tak, aby vám sedělo do tabulek.
Stejně tak ho ale můžete přidat do vašich oblíbených pokrmů. Skvělým hackem je přimíchat protein do ovesné (či jiné obilné) kaše, kterou pravidelně snídáte. Zvýšíte tím podíl bílkovin a snížíte glykemický index celého pokrmu, který vás díky tomu na delší dobu zasytí. Zlepšit výživové hodnoty umí proteiny i ve zdravých moučnících či palačinkách.