Těšili jste se na jaro a novou úrodu čerstvé zeleniny? Než se jí opravdu dočkáme, vypěstujte si v pohodlí domova zelené klíčky. Pokrmům dodají svěžest i barvu a tělu nezbytné živiny. Poradíme vám, jak na to.
Vstávej semínko, holala!
Že jsou semínka a luštěniny důležitou součástí zdravého jídelníčku, pro vás nejspíš nebude překvapením. Pokud jste je však ještě nevyzkoušeli v podobě klíčků, je nejvyšší čas to napravit.
Proč jsou klíčky tak zdravé?
- Jsou extra výživné. Namáčením se v luštěninách a semínkách aktivuje proces klíčení, během kterého se uvolňují látky, jež z uvařených luštěnin ani suchých semínek nezískáme. Klíčky jsou proto bohaté na cenné enzymy, bioflavonoidy, vitamíny (A, B, C a E) i minerály (například hořčík, vápník, nebo zinek).
- Jsou snadno stravitelné. Naklíčené luštěniny nadýmají o poznání méně než ty vařené a tělo z nich dokáže vstřebat více živin.
- Snadno si je vyrobíte doma. Stačí pár dní nenáročné péče a rázem máte úrodu k sežrání.
- Mají netradiční chuť. Svěží a lehce oříšková chuť vám zpestří jídelníček. Každý druh klíčků navíc chutná trochu jinak, a nuda tak nemá šanci.
TIP: Semínka a luštěniny na klíčení vybírejte ideálně v biokvalitě.
Klíčení řeřichy zvládne každý
Pokud si chcete klíčení nejprve trochu osahat, vyzkoušejte řeřichu. Má příjemně pikantní chuť, je zdrojem vitamínu C a má protizánětlivé účinky. Tak proč si ji nedopřávat celoročně? Vystačíte si s táckem, kouskem vaty a semínky.
Postup je jednoduchý:
- Na tácek rozprostřete vatu a důkladně ji navlhčete.
- Rovnoměrně na ni nasypte semínka řeřichy a tácek na dva dny umístěte na temnější místo. Vatu udržujte vlhkou.
- Poté tácek přemístěte na parapet, aby na něj dopadalo co nejvíce slunečního světla. Vatu se semínky i nadále zvlhčujte.
- Až řeřicha zezelená a povyroste, můžete ji jednoduše „sklízet“ nůžkami a sypat, kam se vám zlíbí.
Jak na klíčení s nakličovací sklenicí?
Pokud se budete chtít posunout o level výš a vyzkoušet další druhy semínek či luštěnin, pomůže vám nakličovací sklenice nebo klíčicí miska.
Speciální nakličovací sklenice jsou opatřeny děrovaným víčkem, díky kterému lze klíčky snadno proplachovat. Klíčit ale můžete i v obyčejné sklenici, kterou zakryjete plátýnkem či kapesníkem, aby se do ní neprášilo, ale zároveň do ní proudil vzduch, čímž předejdete plesnivění.
Jak na to?
- Přibližně hrst luštěnin či semínek důkladně properte ve vodě a vsypte do sklenice. S množstvím to nepřehánějte, klíčky několikrát zvětší svůj objem.
- Obsah sklenice zalijte vodou a nechejte několik hodin namáčet.
- Poté vodu slijte a obsah znovu propláchněte. Od této chvíle ho neustále udržujte trochu vlhký – dvakrát až třikrát denně ho proplachujte či zavlažujte. Sklenici položte do tmavšího koutku kuchyňské linky.
- Během pár dní vyraší asi půlcentimetrové výhonky, na kterých si už můžete pochutnávat.
Co klíčit?
- Luštěniny – osvědčené jsou mungo fazolky, cizrna, čočka či fazole adzuki. Ke klíčení se naopak nedoporučují klasické fazole a úspěch vás nečeká ani s loupanými luštěninami.
- Obiloviny – vyzkoušejte pohanku nebo celá zrna žita či pšenice špaldy. Naklíčené obiloviny následně nemusíte vařit. Prostě jen přidejte hrst do salátu nebo je rozmixujte na kaši. Získáte tak RAW alternativu ke klasické kaši ovesné.
- Semínka – zkuste slunečnicové a konopné semínko nebo třeba vojtěšku či brokolici. Naopak se nenechává klíčit lněné semínko.
TIP: Ořechy nenechávejte klíčit, ale určitě vyzkoušejte jejich namáčení. Důkladně je tak zbavíte všech nečistot. Zároveň se v nich aktivují potřebné živiny a zvýší se jejich stravitelnost.
Jak si klíčky vychutnat?
Hotové klíčky skladujte v uzavřené nádobě v lednici, kde vydrží asi týden. Skvěle chutnají na kváskovém chlebu s tvarohovou pomazánkou. Hodí se i do salátů, rizot nebo jako posyp krémových polévek. Klíčky však už tepelně neupravujte – přišli byste o cenné živiny.