Jak na krásné a zdravé vlasy bez chemie? Vyzkoušejte hennu a přírodní šampon
20.04.22 625x přečteno
Toužíte po oslnivé hřívě? Namísto běžných chemických barev vsaďte na tradiční hennu, která vlasy nejen obarví, ale zároveň je i vyživí. Šetrnou očistu a péči o vlasovou pokožku pak zajistí kvalitní přírodní šampon.
Henna na vlasy
Hennu možná znáte jako dočasné tetování, které je oblíbeným suvenýrem z exotických dovolených. Stejně tak se ale osvědčila pro přírodní barvení vlasů a jejich výživu. Henna totiž vlasy šetrně obalí barevnou vrstvičkou, takže jejich povrch nenarušuje (jako to dělají běžné barvy), ale naopak vlasy posiluje a chrání. Složení kvalitní henny na vlasy je navíc ryze přírodní – neobsahuje peroxidy ani jiné agresivní či alergenní látky.
- Nadrcené listy henovníku se ke zkrášlování používají už po tisíciletí. V kombinaci s dalšími druhy rostlin umí vykouzlit intenzivní barvu v odstínech černé, kaštanové či mahagonové.
Jak barvit vlasy hennou?
Barvení hennou je tak trochu alchymie, ale kdo mu propadne, většinou už nechce jinak. Univerzální rada přitom zní: Řiďte se návodem na obalu. Většinou však platí následující pravidla.
- Vlasy si umyjte a lehce prosušte.
- Prášek smíchejte s horkou vodou v poměru 1:3 nebo tak, abyste dosáhli kašovité či jogurtové struktury, která se dobře nanáší.
- Směs nanášejte ještě teplou, tedy co nejdříve po namíchání.
- Po důkladném nanesení vlasy pečlivě obalte igelitem nebo kuchyňskou folií a zabalte je do ručníku nebo čepice, aby barva zůstala v teple.
- Nespěchejte. Hennu nechejte působit alespoň hodinu (pro intenzivnější odstín i 3 hodiny).
- Následně vlasy důkladně omývejte teplou vodou, dokud z nich nebude stékat úplně čirá.
Barva, kterou henna vlasům propůjčí, vydrží asi 2 až 3 týdny. Pravidelným používáním se však její trvanlivost prodlužuje.
Pozor! Pokud máte vlasy barvené chemickou barvou, vydržte s barvením hennou alespoň měsíc od poslední aplikace. Zároveň je dobré počítat s tím, že vám syntetická barva narušila strukturu vlasů, a henna tak nemusí hned napoprvé chytnout v požadovaném odstínu.
Přírodní šampon
Když už se bez chemie obejdete při barvení, byla by škoda se jí vystavovat během každého mytí. Efekt běžných šamponů stejně nemívá dlouhého trvání a vlasy i vlasová pokožka vlivem obsažených chemických látek trpí. A nadšená z nich není ani příroda.
Pokud tedy ještě nemáte svůj oblíbený přírodní šampon, je na čase po něm zapátrat.
Čím přírodní šampony vynikají?
Přírodní šampony neobsahují umělé (a často toxické) látky, jako jsou parabeny, silikony, sulfáty, umělá barviva a aromata. Díky přírodnímu složení se zároveň minimalizuje riziko alergické reakce.
A jak přírodní šampon poznat?
Výrobci se rádi chlubí tím, kolik procent přírodních ingrediencí jejich produkty obsahují. Nejprůkaznější však bývají mezinárodně uznávané certifikáty.
Spolehnout se můžete třeba na certifikát EcoCert BIO, který obdrží jen výrobky tvořené minimálně z 95 % složkami přírodního původu. Alespoň 95 % rostlinných složek zároveň musí být ekologických.
Na tuzemských produktech pak můžete najít český certifikát pro přírodní kosmetiku CPK, který zaručuje absenci syntetických a škodlivých látek a dohlíží na to, aby byli výrobci co nejšetrnější k přírodě. Příbuzný certifikát CPK BIO pak zohledňuje i biokvalitu surovin.
Mezi další známé certifikáty patří například Natrue. Ten garantuje vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů, odstupňovanou počtem hvězdiček. Další certifikáty se pak týkají testování na zvířatech nebo veganského složení.
- TIP: Vyzkoušejte přírodní tuhé šampony, kterými se proslavila česká značka Naturinka. Jsou bez plastových obalů a navýsost praktické na cestách.
Na výsledky nespěchejte
Pokud léta používáte chemické přípravky, dejte vlasům čas, aby si na přírodní šampony zvykly. Závěry, jestli vám sedí, nebo ne, dělejte nejdříve po třech až pěti umytích.
Pečující oleje
Třešničkou na dortu v péči o vlasy jsou přírodní oleje, které slouží jako výživa a prevence roztřepených konečků. Dokážou zcela nahradit vlasovou masku či kondicionér.
- TIP: Vyzkoušejte kokosový, mandlový, arganový nebo ricinový olej. Pro vlasové zábaly se hodí i kvalitní olivový olej.
Oleje nanášejte jen konečky – stačí kapka, kterou rozetřete mezi prsty a konečky vlasů opatrně pročísnete. Nebo si dopřejte olejový zábal: olej naneste na mokré vlasy, zabalte do potravinářské folie a ručníku a nechejte 20 minut působit. Při vymývání je potřeba dávka trpělivosti, ale výsledek je doslova oslnivý.