Chcete si dopřát více jídla, aniž byste ohrozili svou štíhlou linii? Přečtěte si, co můžete udělat pro to, aby váš metabolismus šlapal jako hodinky.
Vybudujte si svalovou hmotu
Svaly jsou kámoš – nejen pro kulturisty. Jejich budování by se měli věnovat všichni, kteří chtějí být dlouhodobě fit a udržovat si rychlý metabolismus. Svalová hmota totiž spaluje asi 3krát více energie než ta tuková, a to i ve chvílích, kdy zrovna necvičíme.
Nemusíte se přitom bát, že by z vás už pouhý pohled na činku udělal Arnolda Schwarzeneggera. Tak snadné to (bohužel) není. Z počátku navíc bohatě stačí třeba posilování s vlastní vahou. Svaly by však měly dostávat pravidelné ujištění, že se s nimi v těle počítá a mají zůstávat v pohotovosti.
Metabolismus do vyšších otáček pak krátkodobě vyžene i intervalový trénink – tzv. HIIT (High Intensity Interval Training), po kterém tělo spaluje energii o sto šest ještě několik následujících hodin.
Přidejte více pohybu mimo trénink
Trénink je za námi a teď se můžeme celý den válet. Akorát že vůbec. To, co skutečně rozhoduje, kolik energie za den spálíme, není hodinové cvičení, ale běžná aktivita po zbylých 15 hodin, které trávíme v bdělém stavu (ke spánku se ještě dostaneme).
Zařadit do všedních dní více pohybu přitom může být jen otázkou několika drobných změn. Pokud máte kancelář pár (kilo)metrů od domu, vyměňte auto za kolo, nebo jděte rovnou pěšky. Při práci u počítače se každou hodinu protáhněte nebo si pořiďte polohovací stůl a občas pracujte „na stojáka“. Místo výtahů a eskalátorů si vyšlápněte schody. Večer u televize pak odložte popcorn a lehce se protáhněte.
Dostatečně spěte a regenerujte
Všeho s mírou platí i ve zdravém životním stylu, a tak si předchozí řádky rozhodně nevykládejte tak, že byste nikdy neměli odpočívat. Právě naopak – po poctivém tréninku je regenerace více než žádoucí a přetrénování vás ke kýženým výsledkům nepřivede.
Necvičte proto každý den, nebo alespoň střídejte klidnější a náročnější cvičení. Občas si zajděte na masáž nebo do sauny a nepodceňujte dostatečný spánek. Nevyspalé tělo totiž nefunguje, jak má – vyplavuje více stresových hormonů a žádá si více (nezdravého) jídla.
Zařaďte do jídelníčku více bílkovin
Bílkoviny spolehlivě zasytí a pomohou s budováním svalů. To ale není všechno – aby je tělo mohlo využít, musí vynaložit více energie než u sacharidů či tuků. Pouhé trávení bílkovin tak rovnou ukrojí asi 20–30 % jejich kalorické hodnoty.
V závislosti na sportovní aktivitě se přitom doporučuje přijímat zhruba 1,2–2 gramy bílkovin na každý kilogram vaší tělesné hmotnosti (v praxi to znamená 72–120 g bílkovin pro 60kg osobu).
- TIP: Vyzkoušejte naše rostlinné proteiny s nekompromisním složením.
Nepodceňujte pitný režim
Dostatečná hydratace je zásadní pro všechny biochemické procesy v lidském těle včetně správného fungování metabolismu. Hlídejte si proto příjem neslazených tekutin a ideálně je rozložte do celého dne.
- TIP: Přečtěte si náš článek o správném pitném režimu.
Některé studie tvrdí, že se metabolismus krátkodobě zvýší vypitím studené vody, protože tak tělo musí vydat více energie na zahřátí. Tento nárůst je však úplně zanedbatelný, takže se do pití ledových tekutin nenuťte. Nejde totiž o žádné dogma – například tradiční čínská medicína před studenými nápoji dokonce naopak varuje.
Pozvěte metabolismus na kafe
Káva, čaj a další nápoje s kofeinem jsou přírodními spalovači tuku. Mírně totiž zvyšují klidový metabolismus, a tak se spotřeba energie roztočí o něco rychleji. To ale neznamená, že byste měli pít jen nakopávače všeho druhu. Doporučená dávka kofeinu je asi 400 mg (3–4 espressa) denně a její překročení by vás mohlo stát bolest hlavy, nevolnost a celkovou podrážděnost.
Okořeňte si to
Zrychlit metabolismus umí i pálivá jídla. Vybavte se proto zásobou různých druhů chilli a propadněte chutím mexické či asijské kuchyně, kde je toto koření alfou a omegou. Podobný účinek má také zázvor nebo skořice.