S příchodem podzimu (s)potřeba čaje raketově stoupá. Taky nevíte, po kterém sáhnout dřív? Inspirujte se naším výběrem osvědčených čajů a bylinek, které vám zaručeně zpříjemní podzimní a zimní měsíce.
Zelený čaj – klasika pro všechny roční období
Zelený čaj je díky náloži antioxidantů proslulý jako elixír mládí. Mezi jeho předpokládané zdravotní benefity patří nižší riziko předčasného úmrtí i výskytu kardiovaskulárních chorob. Navíc přirozeně povzbudí, což se během podzimního útlumu náramně hodí. Vybrat si můžete z japonských, čínských, vietnamských nebo třeba cejlonských zelených čajů. A když zatoužíte po změně, vyzkoušejte ochucené varianty – například s ovocem nebo jasmínem.
TIP: Čeká vás zkouškové období? Vybavte se osvědčenými pomocníky! Energii do žil i mozku vám vlije Matcha tea a Yerba maté.
Je libo trochu sluníčka?
Čaje umí zahřát na těle i na duši. Vzpomínky na slunečné dny spolehlivě vyvolá rooibos, který se vyrábí z listů keře s názvem čajovec kapský. Rooibos je oblíbený především v prosluněné Jižní Africe, kterou vám svou nasládlou a jemně ořechovou chutí připomene s každým douškem. Hřejivá je i jeho červená barva.
Prohřívací efekt všech teplých nápojů násobí skořice, zázvor a kurkuma. Navíc mají antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Čaje, které tyto poklady obsahují, jsou proto jako stvořené do období viróz a nachlazení.
TIP: Pokud jste zvyklí čaje sladit, sáhněte po medu od včelaře nedaleko vašeho bydliště. Nízkokalorickou náhradou může být čekankový sirup.
Dopřejte si blahodárné bylinky
Odvary z bylin sice nejsou čaje v pravém slova smyslu, jejich síla je však staletími ověřená. Po kterých sáhnout během podzimních a zimních měsíců?
• jako prevence a posilovač imunity poslouží echinacea
• šípkový čaj pošle nachlazení k šípku díky vysokému obsahu vitaminu C
• s příznaky nachlazení si poradí i bezové květy nebo listy ostružiníku
• kopřiva odplaví přebytečnou vodu z těla, zlepšuje prokrvení a pomáhá pročistit organismus
• hořká chuť fenyklu napraví trávení po svátečním debužírování; se zažíváním pomůže i máta
TIP: Bylinkové čaje je dobré nechat luhovat pod pokličkou, aby neunikaly cenné éterické oleje. Jejich sílu využívá i aromaterapie, kterou si v (pod)zimních měsících, tedy období svíček, obzvlášť vychutnáte.
Chmury nemají šanci
S ubývajícím světlem a teplem nás může tu a tam přepadnou splín. I s tím si umí poradit bylinky.
• nejznámější „antidepresivní“ bylinou je třezalka; ruší však účinek některých léků – pokud užíváte antikoncepci, antidepresiva nebo léky na ředění krve, konzultujte popíjení třezalkového čaje s lékařem
• meduňka a levandule celkově zklidní a usnadní usínání
• kozlík lékařský pomáhá při nespavosti, nervozitě a pocitech strachu
• tišící účinky má i heřmánek, který přijde vhod při úzkostech a stresovém vypětí, ale i při obtížích s trávením
TIP: Vyzkoušejte šťastné čaje Sonnentor. Ve vypjatých situacích pak přesedlejte na horkou čokoládu. Kvalitní vysokoprocentní čokoláda prokazatelně zvyšuje hladinu hormonů, které příznivě ovlivňují psychiku a snižují riziko depresí. Zkuste třeba Ajala Elixír.