Kakao pohladí tělo i duši. Jak prospívá našemu zdraví a čím se řídit při výběru?
18.09.23 1601x přečteno
Hrnek teplého kakaa je symbolem komfortu a bezpečí – jako by nás někdo zabalil do huňaté deky a pevně obejmul. To správné kakao toho však umí mnohem víc. Přečtěte si, jaké má účinky na naše zdraví a co o kakau potřebujete vědět, než pro něj zamíříte do obchodu.
Jak roste kakao?
Kakaovník pravý, který se pěstuje především v Africe, celoročně plodí asi třiceticentimetrové oválné bobule červené barvy. Každá z nich pak ukrývá 10 až 15 semen, tedy kakaových bobů, které se po dozrání nechávají krátce fermentovat. Následně je čeká sušení, po němž se dále zpracovávají na oblíbený kakaový prášek nebo ještě oblíbenější čokoládu.
Proč je kakao zdravé?
V kakaových bobech se skrývá nálož antioxidantů – konkrétně flavonoidů a flavonolů, které pečují o zdraví našich cév i srdce a podílí se na prevenci některých druhů rakoviny. Zpomalují stárnutí buněk a pomáhají jim vyrovnat se s následky UV záření. Zároveň mají pozitivní vliv na prokrvení a správné fungování mozku.
Další devízou kakaa jsou minerály. Kombinace hořčíku, železa, draslíku a zinku snižuje únavu a zlepšuje regeneraci. Díky obsahu povzbuzujících látek – theobrominu a kofeinu – navíc kakao spolehlivě nakopne.
- TIP: Pokud jste na povzbuzující látky citliví a chcete se jim vyhnout, nahraďte kakao karobem.
Tím ale kakaová euforie nekončí – kakaové boby totiž obsahují celou řadu přírodních sloučenin nezbytných pro tvorbu tzv. hormonů štěstí. K psychické pohodě pak napomáhá i obsažený hořčík.
Kakao jako rituál
Díky oprašování tradic a znovuobjevování surovin s blahodárnými účinky na tělo i duši se s kakaem potkáte i během moderních rituálních seancí. Ceremoniální kakao by mělo oplývat maximální kvalitou, ale kouzlo tkví především v jeho přípravě, obřadném podávání, mystické atmosféře a vedení zkušeného „šamana“.
Jak kakao vybrat?
RAW kakaový prášek není totéž, co holandské kakao, a to se zase liší od granulovaných kakaových nápojů pro děti. Pojďme si proto ujasnit pojmy.
Prášek z nepražených kakaových bobů
Kakaový prášek vzniká jemným mletím kakaových bobů. Ty mohou být buď nepražené (RAW), nebo pražené. Co je lepší? Záleží na prioritách. Z hlediska obsahu živin platí, že čím méně se surovina zpracovává, tím lépe. Pokud však nejste na chuť nepražených kakaových bobů zvyklí, může vás RAW kakao zpočátku překvapit mírně nakyslou chutí.
- TIP: Naše kakao vzniká z kolumbijských kakaových bobů z kakaovníku Arriba Nacional, které jsou v porovnání s africkými odrůdami méně hořké.
Prášek z pražených kakaových bobů
Prášek z pražených kakaových bobů mívá čokoládovější barvu i aroma, ale přichází o část cenných látek – zejména antioxidantů.
Holandské kakao
Na dalším stupni pomyslného žebříčku „zpracovanosti“ pak stojí holandské kakao, které při výrobě prochází alkalizací. Ta mu dodá jemnější chuť i texturu, ale zároveň ho připraví o další prospěšné nutrienty. Při běžném pečení tak má holandské kakao zelenou, nápoje či každodenní svačinky ale raději připravujte z výživnějších kakaových prášků.
Slazené kakaové nápoje
Samostatnou kapitolu tvoří granulované kakaové nápoje ze supermarketu, které obsahují víc cukru než kakaa. Mnohem lepší (a ne o moc pracnější) variantou je příprava domácího kakaa, jehož složení můžete mít plně pod kontrolou.
Recept na nejlepší kakao
250 ml (rostlinného) mléka ohřejte na maximálně 60 °C, abyste nezničili cenné látky v kakau. Přidejte vrchovatou polévkovou lžíci kvalitního kakaového prášku a dobře promíchejte. Podle chuti doslaďte a přidejte špetku skořice či vanilky.
- TIP: Do kakaa také můžete přidat oblíbené adaptogeny, jako je maca nebo ashwagandha.
Kakao a jeho parta
Kromě kakaového prášku se z kakaových bobů vyrábí i kakaová hmota a kakaové máslo.
- Kakaová hmota je 100% čokoláda, kterou můžete využít při výrobě čokoládových dezertů nebo ji nechat rozpustit na teplé ovesné kaši.
- Kakaové máslo se pak získává lisováním surové kakaové hmoty. Je tepelně stabilní a uchovává si jemnou vůni a chuť hořké čokolády. Nesmí chybět při výrobě čokoládových pralinek a dalších sladkých laskomin. Zároveň umí hýčkat i pokožku – zjemňuje ji, hydratuje a usnadňuje její regeneraci.