Po zdravém müsli nám to sice líp myslí, mozek je ale dobré zapojit už při jeho výběru. Pokud má být müsli nejen chutné, ale i zdravé, mělo by vás zasytit a dodat potřebné živiny.
- TIP: Ujasněte si, jestli hledáte müsli sypané, tedy nezapékané, nebo spíš zapečené, tedy granolu. V obou případech se dá najít zdravá varianta.
Nejprve si přečtěte složení. Neměly by v něm figurovat žádné položky, kterým nerozumíte. Nepatří tam ani glukózo-fruktózový sirup a palmový či jiný ztužený tuk. Mějte na paměti, že jsou suroviny řazené podle zastoupení, takže pokud je na prvním nebo druhém místě sladidlo či olej, vraťte müsli zpátky do regálu.
Nekupujte předražený cukr
Zdravé müsli se obejde bez přidaného cukru. Případně může být slazené nějakou zdravější alternativou, třeba čekankovým sirupem nebo medem. To platí i pro ovocné müsli – k naším oblíbencům patří produkty s lyofilizovaným neboli mrazem sušeným ovocem. Vyznavače takzvané paleo stravy pak nadchne paleo müsli, které je téměř bezsacharidové. Zároveň je ale bohatší na (zdravé) tuky.
Po rozluštění složení se ještě mrkněte na tabulku živin. Zajímat vás bude nejen celková kalorická hodnota, ale i obsah nasycených tuků a jednoduchých cukrů, který by měl být co nejnižší, a také množství vlákniny, se kterou naopak není třeba šetřit.
- TIP: Nezapomeňte zkontrolovat datum trvanlivosti a pokud je müsli v průhledném obalu, jednoduše se podívejte, jak vypadá. O kvalitě vypovídají zejména velké kusy ovoce a na první pohled kvalitní ořechy a semínka – neměly by nést žádné známky plísní nebo jiných neduhů.
Osvědčenou strategií je upřednostňovat menší tuzemské výrobce, kteří si na kvalitě i rozmanitostí příchutí dávají opravdu záležet. Pokud si však přesto nevyberete, můžete si müsli podle vašeho gusta namíchat nebo zapéct doma.