Křečové žíly patří k mnoha zdravotním neduhům, které můžeme alespoň částečně ovlivnit správným jídelníčkem a zdravou životosprávou. Přečtěte si, co jíst pro zdraví vašich žil a jak křečovým žílám předcházet.
Co jsou křečové žíly?
Jako křečové žíly neboli varixy označujeme viditelně zvětšené, zprohýbané a často i na povrch vystupující žíly s typicky modrým až fialovým zbarvením. Doprovází je pocit těžkých nohou, mravenčení, bolest či otoky.
Příčin vzniku křečových žil může být celá řada. Kromě genetických faktorů k němu přispívá také nedostatek pohybu, kouření, obezita, strava s nízkým obsahem vlákniny, časté nošení podpatků nebo příliš stahujícího oblečení, ale i oblíbené sezení s nohou přes nohu. Některým ženám se pak varixy objevují v těhotenství.
Křečové žíly přitom nejsou jen nevzhledné a bolavé, ale mohou způsobit i řadu závažných komplikací – například bércový vřed nebo trombózu, tedy život ohrožující ucpání cév. Problematiku nepopulárních „křečáků“ proto raději nepodceňujte.
Možností léčby naštěstí neustále přibývá. Konkrétní doporučení však patří do úst odborníků a mělo by následovat až po individuální konzultaci. Co ale můžeme udělat všichni – ať už chceme křečovým žílám preventivně předcházet, anebo napomoci jejich zmírnění – je úprava jídelníčku.
Co tedy jíst pro zdravé žíly?
1. Vlákninu
Nedostatek vlákniny způsobuje zácpu a následně i větší tlak v žilách – o hemoroidech ani nemluvě. Do jídelníčku proto zařaďte více zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a luštěnin.
- TIP: Pro extra porci vlákniny sáhněte po psylliu nebo čekankovém sirupu.
2. Pohanku
Pohanka obsahuje rutin, který pomáhá posilovat žilní stěny. Aby si však zachovala maximum cenných živin, pohanku zbytečně nevařte. Stačí ji pouze zalít horkou vodou a nechat pod pokličkou asi půlhodiny nabobtnat.
Rutin přitom nejlépe funguje v kombinaci s vitamínem C. K pohance proto vždy servírujte trochu zeleniny, popřípadě ovoce, pokud ji připravujete na sladko.
- TIP: Až se budete poohlížet po vhodném doplňku stravy, dejte přednost preparátům s obsahem koenzymu Q10, který pečuje o zdraví kardiovaskulárního systému a s věkem ho v organismu přirozeně ubývá.
3. Tmavé ovoce
Tmavě zbarvené bobuloviny, jako jsou borůvky, brusinky, hrozny, černý rybíz nebo acai, obsahují bioflavonoidy, které mají antioxidační účinky, zlepšují průtok krve a snižují riziko zánětů či trombóz.
Skvělým zdrojem flavonoidů je také česnek a cibule, ale i v rozumné míře povolené „neřesti“, jako je kakao, zelený čaj nebo červené víno.
- TIP: Přečtěte si, jak vybrat to nejlepší kakao.
4. Zdravé tuky
Lněná a dýňová semínka (a také oleje z nich vyrobené) obsahují nezbytné omega 3 a omega 9 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol a podílí se na správném fungování takřka všech buněk v těle, cévní systém nevyjímaje. Vhodnou alternativou je také rybí olej nebo veganské doplňky stravy s obsahem oleje z mořských řas.
5. Potraviny bohaté na draslík
Nedostatek draslíku přispívá k nadbytečnému zadržování vody v těle a vysokému krevnímu tlaku. Cévy a žilní chlopně se tak musejí potýkat s ještě větším náporem. Na nákupní seznam si proto připište červenou řepu, fazole, banány, avokádo, lososa a vlašské ořechy.
6. Bylinky
Podle babek kořenářek posiluje krevní oběh například hloh, pampeliška, lipový květ nebo máta. Ájurvéda, ale i moderní věda pak nedají dopustit na kurkumu, která působí protizánětlivě a podporuje regeneraci.
Další tipy, jak bojovat proti křečovým žílám:
- pravidelně se hýbejte,
- přerušujte dlouhé sezení a nepokládejte si nohu přes nohu,
- dodržujte pitný režim,
- vyhněte se kouření a přemíře alkoholu,
- vyzkoušejte studené sprchy nebo masáže (ideálně po instruktáži od odborníka).