Bezlepková mouka je, jak už její název napovídá, zcela bez lepku. Co to znamená?
Lepek (neboli gluten) je rostlinná bílkovina, která se nachází především v pšenici, ale i v ječmenu, žitu a dalších obilovinách. Ne všichni jej však umíme strávit – lidí s intolerancí lepku (tzv. celiaků) přibývá a výjimkou není ani specifická alergie na pšenici. Bezlepkové mouky proto zažívají boom. Rádi po nich sahají i milovníci zdravého životního stylu, který velí, že se nic nemá přehánět – tedy ani množství lepku, kterého je v konvenční stravě přespříliš.
Mezi oblíbené bezlepkové mouky patří rýžová, kukuřičná, pohanková či jáhlová mouka nebo jejich směsi. Bezlepkové jsou také mouky z ořechů (třeba kokosová, mandlová či lískooříšková) a luštěnin (cizrnová či hrachová).
Pozor si však dejte na ovesnou mouku. Přestože je oves přirozeně bezlepkový, běžně se zpracovává v potravinářských provozech s jinými – lepkovými – surovinami. Jsou-li ovesné vločky nebo ovesná mouka skutečně bez lepku (tedy zpracovány separátně), bývá to uvedeno na jejich obalu.
Bezlepkové mouky v kuchyni
Chuť bezlepkových mouk si jistě zamilujete, absence lepku vám ale může trochu zkomplikovat pečení. Lepek totiž svému jménu nezůstává nic dlužen a opravdu lepí – má pojící funkci a v některých těstech může tato vlastnost chybět. Výsledek pak bývá sušší a drolivý. Vyvážit to dokážou přírodní škroby (například kukuřičný nebo tapiokový, případně xantanová guma). Právě proto jsou tyto ingredience součástí většiny kupovaných bezlepkových směsí.
Při zahušťování omáček či polévek se ale bez lepku snadno obejdete. Pro tyto účely se nám osvědčila hladká rýžová mouka, která má neutrální chuť a dobře se rozmíchává.