Že se vánoční cukroví bez vajec a másla neobejde? Ale ano! Ať už vás trápí alergie či intolerance, nebo chcete udělat radost veganským příbuzným, vykouzlit cukroví bez živočišných produktů není zas taková věda. Ukážeme vám, jak na to.
Čemu se při veganském pečení vyhnout?
Při výrobě veganského vánočního cukroví jsou zapovězena nejen vejce, ale i mléčné výrobky včetně másla. Zákaz vstupu má logicky i sádlo, které je základní ingrediencí oblíbených sádlových koláčků. Striktní odmítači živočišných produktů se pak vyhýbají také medu. Zní to jako výzva, že? Tak jdeme na to!
Experimenty můžou začít
Nejjednodušší variantou veganského mlsání je nepečené RAW cukroví. Jeho základ tvoří sušené ovoce a mleté ořechy, na nichž si rádi smlsnou vegani i milovníci klasiky. Výsledná chuť pak zcela závisí na vašich preferencích – přidejte oblíbené koření, kakao, kokos nebo třeba trochu kávy. Plně ve vaší režii je také finální tvar. Kromě klasických kuliček zkuste hmotu natlačit do formiček nebo z ní vyrobit nepečenou roládu.
- TIP: Pokud nemáte dostatečně výkonný mixér, usnadněte si výrobu RAW cukroví praktickou datlovou pastou.
Házet flintu do žita ale nemusíte ani u oblíbených pečených druhů. Zcela veganské klidně můžou být perníčky, rohlíčky i linecké. Stačí jen najít ten správný recept.
I bez vajec to jde
Od vánočního cukroví se křehkost tak nějak očekává. Absence vajec a jejich pojivé schopnosti tak není žádný velký handicap. Hravě je zastoupí například kukuřičný či bramborový škrob.
Našlehané bílky – třeba do kokosek – pak umí nahradit tzv. aquafaba. Jde o vodu z cizrny (tu, co zbyla v hrnci či v konzervě), kterou lze vyšlehat do chuťově neutrální hmoty nápadně připomínající bílkový sníh.
A co zdobení na perníčky? Sníh z bílků lze jednoduše vyměnit za polevu z cukru a citrónové šťávy.
Místo medu sirupy
Díky pestré nabídce přírodních sirupů se bez medu snadno obejdete. Kromě oblíbeného rýžového vyzkoušejte i čekankový sirup, se kterým je cukroví o něco méně kalorické a obsahuje více vlákniny. Vhodné jsou i další druhy sirupů, ale některé z nich mají svá specifika: při použití javorového sirupu je potřeba zohlednit jeho řidší konzistenci, u datlového sirupu zase musíte počítat s tmavším zabarvením.
Rostlinných margarínů se není třeba bát
Přestože je móda margarínů dávno ta tam, při výrobě veganského cukroví se rostlinná alternativa másla opět hlásí o slovo – naštěstí už s mnohem vyladěnějším složením. Dejte přednost výrobcům, kteří se obejdou bez obávaného palmového oleje, nebo alespoň kladou důraz na jeho původ z udržitelné produkce.
- TIP: Pokud vám nevadí živočišné výrobky, ale vyhýbáte se laktóze, vyzkoušejte přepuštěné máslo neboli ghí.
Recepty na veganské vánoční cukroví
Pokud hledáte inspiraci na veganské vánoční pečení, zavítejte třeba na blog s výmluvným názvem A co teda jíš?, odkud pochází i naše oblíbené recepty níže. Nevyčerpatelnou studnicí inspirace je také veganská blogerka a autorka kuchařek MaruškaVEG.
Veganské vanilkové rohlíčky
Na 3 plechy budete potřebovat:
- 210 g hladké mouky
- 40 g moučkového cukru
- 1 vanilkový cukr
- 90 g mletých vlašských ořechů
- 170 g veganského margarínu
- 1 vanilkový lusk
- špetku soli
- moučkový cukr na obalení
Mouku smíchejte s cukrem a solí. Vanilkový lusk podélně rozřízněte a nožem vyškrábněte semínka. Margarín rozkrájejte na malé kostičky. Vše vypracujte v hladké těsto, zabalte ho do fólie a nechejte přes noc odpočinout v lednici.
Z těsta vytvořte pět hadů o tloušťce přibližně dva centimetry a rozkrájejte je na zhruba centimetrové kousky. Každý pak vyválejte do tvaru rohlíčku a přeneste na pečicím papírem vyložený plech.
Rohlíčky pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 10–15 minut. Hotové rohlíčky nechejte vychladnout, obalte je v moučkovém cukru a uložte do uzavíratelné krabičky.
Veganské perníčky
Na 4 plechy budete potřebovat:
- 2 ¼ hrnku hladké mouky
- ¾ hrnku hnědého cukru
- 2 lžíce holandského kakaa
- 1 lžíci mletého zázvoru
- 1 lžičku skořice
- 1 lžíci perníkového koření
- ½ lžičky jedlé sody
- ¾ hrnku veganského margarínu
- ¼ hrnku rýžového sirupu
- moučkový cukr a citronóvou šťávu na polevu
Všechny sypké suroviny smíchejte. Uprostřed směsi pak udělejte důlek, do kterého vlijte sirup a povolený margarín. Vše vypracujte v hladké těsto. (Pokud by se příliš drolilo, přikápněte trochu rostlinného mléka.) Těsto zabalte do fólie a nechejte přes noc odpočinout v lednici.
Odpočaté těsto vyválejte na 3–4 mm silnou placku a vykrájejte jednotlivé tvary. Opatrně je skládejte na pečicím papírem vyložený plech a pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 10–15 minut. Perníčky však raději bedlivě hlídejte – rády se připalují. Po upečení je nechejte vychladnout.
Polevu připravte smícháním citrónové šťávy s moučkovým cukrem v takovém poměru, aby se vám s polevou dobře pracovalo – na kontury je lepší tužší, na výplně klidně řidší. Polevu pak nanášejte pomocí zdobičky nebo igelitového sáčku s odstřihnutým růžkem.
Dobrou chuť!