Antioxidanty jsou látky, které chrání tělo před následky tzv. oxidačního stresu. Působí protizánětlivě a snižují riziko vzniku srdečně-cévních chorob i některých typů rakoviny.
Co je oxidační stres?
Oxidačním stresem označujeme proces poškozování buněčných membrán volnými kyslíkovými radikály, které přirozeně vznikají v našem těle. Jejich množství však zvyšují i některé vnější vlivy, jako je znečištěné ovzduší, kouření, alkohol, ultrazpracované či nevhodně upravené potraviny nebo dlouhodobý stres.
Jaké jsou účinky antioxidantů?
Úkolem antioxidantů je neutralizovat volné radikály dříve, než dojde k poškození buněk. V praxi to znamená, že pomáhají například:
- snižovat riziko neurodegenerativních a kardiovaskulárních onemocnění,
- chránit zdraví našich očí,
- udržovat mladistvý vzhled,
- předcházet vzniku cukrovky,
- zlepšovat imunitní odpověď organismu.
V potravinách pak antioxidanty pomáhají prodlužovat trvanlivost a předcházet například rychlému žluknutí. Pro své pozitivní účinky se také často přidávají do kosmetických přípravků.
Mezi nejvýznamnější antioxidanty přitom patří betakaroten a astaxanthin, vitamín C, chlorofyl, quercetin nebo glutathion.
- TIP: Na chlorofyl jsou obzvlášť bohaté oblíbené zelené (super)potraviny.
Jaké potraviny obsahují nejvíce antioxidantů?
Potraviny bohaté na antioxidanty snadno poznáte podle výrazného zbarvení. Velmi vysokou antioxidační kapacitu tak mají například borůvky, goji, acai, artyčok nebo tmavé fazole. Radovat se můžou i milovníci hořké čokolády.
- TIP: Většina antioxidantů není příliš odolná vůči vysokým teplotám. Základním pilířem stravy bohaté na antioxidanty je proto dostatek čerstvé zeleniny a ovoce v co nejširším barevném spektru.
Nálož antioxidantů skrývají i bylinky a koření. Mezi ty nejnabušenější patří hřebíček, skořice, oregano a kurkuma. Špatně si však nevede ani petržel, bazalka nebo tymián.
Pitný režim se pak vyplatí doplnit zeleným čajem, který má pověst elixíru dlouhověkosti.