Ashwagandha, vrbovka a kotvičník. Vyzkoušejte osvědčené bylinky pro zdraví muže
20.01.23 1066x přečteno
Muži a bylinky – někteří se jim zarputile brání, zatímco pivaři s nadsázkou žertují, že přece pravidelně užívají chmel. Spoléhat se jen na něj by ale byla věčná škoda. Bylin, které umí podpořit zdraví a vitalitu muže, je totiž celá řada.
Ashwagandha pro fyzickou i sexuální vitalitu
Ashwagandha neboli vitánie snodárná pomáhá zmírňovat únavu nadledvin a předcházet tak nerovnováze (nejen) pohlavních hormonů. Sekundárně proto může ovlivňovat i plodnost. V superlativech se o ní mluví také v souvislosti s potlačením sexuálních dysfunkcí – zvyšuje totiž průtok krve. Zároveň je považována za afrodiziakum.
Při pravidelném užívání pak ashwagandha pozitivně působí na naši fyzickou i psychickou odolnost. Podle některých studií navíc zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost. Současně pomáhá chránit naše srdce a cévy snižováním hladiny triglyceridů a cholesterolu v krvi.
Účinky ashwadandhy podpoří maca
Spolu s ashwagandhou lze užívat také macu peruánskou, která přirozeně podporuje hormonální zdraví mužů i žen. Může zvyšovat libido i plodnost, snižovat diskomfort před menstruací i během menopauzy a pozitivně ovlivňovat zdraví mužské prostaty. Mimo to je maca silným adaptogenem, který tělu pomáhá mírnit projevy stresu – reguluje nervový i endokrinní systém a posiluje imunitu. Díky tomu také zvyšuje hladinu naší fyzické i mentální energie.
- TIP: Pokud se mužům příčí bylinkové čaje, jsou superpotraviny, jako je maca a ashwagandha, ideální volbou. Prodávají se v kapslích nebo ve formě prášku, který lze přimíchat do smoothies, jogurtu či ovesné kaše. Vhodnou alternativou bylinných odvarů pak mohou být i tinktury.
Vrbovka na problémy s prostatou
Vrbovka malokvětá obsahuje celou řadu účinných látek z řad flavonoidů (včetně čím dál populárnějšího quercetinu). Má mírně protizánětlivé účinky, ale její hlavní devízou je příznivý vliv na činnost prostaty a prevenci jejího zbytnění. V lidovém léčitelství se pak vrbovka používá i při jiných problémech s močovým ústrojím.
Pozitivní účinky na zdraví prostaty se připisují také vrbce úzkolisté nebo méně známé bylině s názvem lnice květel. O plnohodnotnou funkci močových cest pomáhá pečovat i kopřiva dvoudomá.
- TIP: Plešatění, které spoustu mužů trápí už v poměrně mladém věku, umí podle bylinkářů zmírňovat oplach z lopuchu či podbělu.
Kotvičník pro podporu testosteronu
Kotvičník zemní obsahuje vysokou hladinu fytosterolů – rostlinné alternativy anabolických steroidů hojně diskutovaných ve světě fitness a kulturistiky. Podle některých výzkumů zvyšuje hladinu testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů, které se na tvorbě svalové hmoty přímo podílejí. Pod názvem Tribulus terrestris se proto používá jako stimulant a podpora růstu svalových buněk.
V tomto kontextu tak nejspíš nebude překvapením, že kotvičník ovlivňuje i sexuální výkonnost – může zvyšovat libido a plodnost.
- TIP: Povzbuzující účinek na sexuální a životní energii má také ženšen.
Moderní fytoterapie si pak kotvičník cení i kvůli obsahu antioxidačních flavonoidů, které mají protizánětlivé vlastnosti a pomáhají zpomalovat projevy stárnutí. Zároveň se předpokládá, že posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a podílí se na správné činnosti nervové soustavy.
Přečtěte si také článek o bylinkách pro zdraví ženy.