Instantní ovesná kaše: Čemu se při výběru vyhnout a jak si ji připravit doma?
31.03.23 2597x přečteno
Zalít, zamíchat a nechat si čvachtat. Instantní ovesná kaše je synonymem pohodlnosti a spokojeného bříška. Některé z nich se ale bohužel zdravě jen tváří. Přečtěte si, jak instantní kaši vybrat a jak si ji vyrobit v pohodlí domova.
Pozor na přidané cukry
Opakování je matkou moudrosti, a proto zas a znovu: čtěte složení! Červenou kontrolku ve vaší hlavě by měl rozsvítit například přidaný cukr nebo glukózo-fruktózový sirup, který z kaší dělá spíš pochutinu než vyváženou a plnohodnotnou snídani. S jednou porcí takové kaše snadno slupnete až 4 kostky „rychlého“ cukru, který vám rozhoupe glykemickou křivku a způsobí bažení po dalším (většinou sladkém) jídle.
Schůdnější variantu pak nabízejí kaše slazené čekankovým sirupem nebo inulinem. Nejlépe však uděláte, když zvolíte kaši nedoslazovanou a její chuť si doladíte například oblíbeným ovocem.
- TIP: Nenechte se napálit triky výrobců. Aby výživové hodnoty vypadaly lépe, bývají často přepočteny na 100 g hotového pokrmu, tedy i s přidanou vodou.
Při výběru by vás měl zajímat také obsah bílkovin a vlákniny. Obojí je žádoucí v množství větším než 10 g na 100 g výrobku. Bílkoviny je přesto vhodné ještě doplnit – třeba proteinovým práškem nebo řeckým jogurtem. Kaše tak bude výživnější, sníží se její glykemický index a lépe vás zasytí.
I ochucená kaše může být zdravá
Pokud teď máte pocit, že se vám výběr smrskl jen na neochucené kaše, rádi vás vyvedeme z omylu. Z kvalitních surovin a bez přidaného cukru je možné vyrobit i ty s příchutí. Umí to třeba Šufan, náš oblíbený výrobce ořechových másel, který své kaše dochucuje sušeným ovocem, semínky, oříšky a kořením – třeba voňavou skořicí.
Milovníky jemných konzistencí a krupiček pak nadchnou kaše Nominal. Kromě neochucených variant nabízí i porcované kaše s výstavním složením, o jejichž přirozeně sladkou chuť se stará už zmiňovaný inulin – rozpustná vláknina z čekanky.
- TIP: Instantní kaše samozřejmě nemusí být jen ovesná. Vyzkoušejte i další druhy, jako je jáhlová, rýžová nebo pohanková, které jsou navíc přirozeně bez lepku.
Instantní, a přesto domácí
A co když vám oblíbená kaše dojde, nebo vám žádná z kupovaných nechutná? Vezměte to do vlastních rukou. Domácí příprava instantní kaše je velmi jednoduchá a nabízí dokonalou kontrolu nad jejím složením i dochucením.
Základem jsou jemné ovesné vločky, které není nutné vařit. Pro zjemnění doporučujeme přidat sušené kokosové mléko a jako zdroj bílkovin kvalitní (třeba i rostlinný) protein. Podle toho, jestli zvolíte ochucený či neochucený proteinový prášek, a také na základě vašich chuťových preferencí můžete přidat oblíbené sladidlo.
Chia nebo lněná semínka pak dodají prospěšné omega-3 mastné kyseliny i extra vlákninu navíc. A pokud se rozhodnete přidat sušené ovoce, nejlepší volbou je to lyofilizované, protože je lehoučké a nezpůsobuje vlhnutí ostatních surovin.
Recept na domácí instantní ovesnou kaši
Suroviny (na 4 porce):
- 200 g jemných ovesných vloček (možno i bez lepku)
- 4 lžíce sušeného kokosového mléka
- 40 g neslazeného proteinového prášku
- sypké sladidlo podle chuti (například kokosový cukr nebo erythritol)
- 2 hrsti sušeného ovoce
- 2 lžíce chia nebo lněných semínek
- dochucení podle toho, co máte rádi – kokos, skořice, vanilka, mák, kakao, čokoládové hoblinky…
Postup:
- Vše smíchejte a uložte do těsnící nádoby nebo rovnou rozdělte na jednotlivé porce.
- Před konzumací kaši zalijte horkou vodou, zamíchejte a chvíli počkejte, než vločky nasáknou. Podávejte se lžící řeckého jogurtu a oblíbenými oříšky.
- TIP: Vyzkoušejte i tzv. overnight oats. Připravenou směs zalijte studenou vodou či (rostlinným) mlékem už večer. Vločky přes noc tekutinu nasáknou a ráno můžete rovnou debužírovat.
Dobrou chuť!